Kurumsal kimlik çalışmalarının görsel etkisi
The visual impact of corporate identity
  1. Tez No: 424981
  2. Yazar: NAZMİYE ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Küresel dünyada yaşanan rekabet günümüz ekonomisinde, kurumların öne çıkabilmek için bir arayış içine girmesine neden olmuştur. Kurumlar bu rekabet piyasası içinde geri kalmamak, hedef kitlesine: daha kolay ulaşmak, kendilerini tam ifade edebilmek, onların sadakatini kazanmak ve memnuniyetini sağlamak için profesyonel çözüm arayışı içine girmiştir. Bu nedenle kurum kültürünü, imajını, görsel bir kimlikle bir bütün halinde sunan kurumsal kimlik çalışmaları büyük bir önem kazanmıştır. Hızla büyüyen dünya endüstrisinde çoğalan kurumlar toplum içerisinde farklılıklarını ifade etme ihtiyacı hissetmişlerdir. Bu ihtiyacın akabininde kurumsal kimlikle ilgili çalışmalar 1950'li yıllarda isimlendirme, logo tasarımı, stil ve görsel kimlik alanlarında başlamış, 1970 ve 1980'li yıllarda bu kavram genişletilmiş ve içerisine kurumsal davranış ve kurumsal iletişim kavramları eklenmiştir. 1990'lı yıllarda Uluslararası Kurumsal Kimlik Birliği'nin kurulmasıyla hem akademik çevrede, hem de sektörde daha fazla kabul görmeye başlamıştır. Kurumsal kimlik çalışması; kurumun kim veya ne olduğu, gelecekteki amaç ve hedeflerinin neler olduğu, ne tür bir yapıya ve yönetim anlayışına sahip olduğu ve hedef kitlesine ile çalışanlarına nasıl davrandığı konularını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Corporations seek ways to emerge in the market due to the increasing competition on the platform of highly globalized world economy. This drive also increases the motivation for solutions to win the rivalry in the corporate world as well as harnessing the satisfaction and loyalty of targeted customer profile. Therefore, the phenomenon of corporate identity turned out to be very critical which overall presents the company legacy, firm or business image through some visual and other communication tools. Proliferation in the corporate businesses mandates them to convey their advantages and differences to their target in a massively industrialized globe. This necessity fueled the efforts to establish corporate identity in terms of corporate naming, logo design, style and visual identity areas in1950s. Following that, in 1970s and 1980s, corporate identity efforts expanded including corporate behavior and corporate communication phenomena. The concept of corporate identity became more familiar and accepted in both academy and industry after the foundation of International Corporate Identity Group in early 90s. Corporate identity in general covers a broad perspective including who the firm/business are, vision and mission, goals, administration type, company structure, and company attitude towards employees and customers.