Antecedents of foreign brand boycotts and attitudes of Turkish consumer
Yabancı markaları boykot nedenleri ve Türk tüketicinin tutumu
  1. Tez No: 425005
  2. Yazar: CEM ÖZAYKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF OKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada Türk tüketicileri boykotlara yönelten sebepler incelenmetedir. Ksenofobi, yabancılardan nefret veya korku, etnosentrizm, kendi kültürünün diğerlerine göre üstün olduğu inancı, değerler, ekonomik kaygılar, cinsiyet ve sosyal medya & internetin rolü yabancı markaların boykot edilmesinin öncülleri olarak araştırıldı. Çalışma çeşitli literatür, geçmişte olmuş ve hali hazırda sürmekte olan boykotlarla desteklendi. Literatüre göre, toplumun refah düzeyi yabancılara karşı tutumunu belirlemesinde en önemli faktör. Yüksek gelir ve eğitim düzeyi toplumun etnosentrizm, ksenofıbi, nasyonalizimini azaltırken, yabancılara karşı olan toleransını artırır. Budan dolayı yabancı firmalar için çalıştıkları ülkenin yapısını tanımaları boykotları önlemek için kritik bir önem taşımakta. Ayrıca yerele entegre olmuş bir şirket yapısı kriz zamanlarında uluslararası şirketler için faydalı sonuçlar sağlar. Yerele entegre olmuş bir şirket yapısı ile birlikte izlenecek olan yerel değerlerden ipuçları taşıyan bir pazarlama şeması şirketin yerel ekonomiye yerel iş gücü ile değer katan yerel bir şirket gibi kabul edilmesini sağlar. Diğer taraftan, geleneksel medya takibi sosyal medya oratamlarını da takip edecek şekilde düzenlenmelidir. Firmaya yönelik olan bütün eleştiri ve suçlamaların firmanın resmi kaynakları tarafından ele alınması ve yanıtlanması olası krizlerin önüne geçilmesini sağlar. Çalışmaya göre Türk tüketici orta düzeyde ethnosentrik ve ksenofobik, ayrıca inandığı değerlere önem veriyor. Bununla birlikte, Türk tüketici için duyduğu ekonomik kaygı yabancı markaları boykot edip etmemesinde önemli bir faktör. Diğer taraftan, cinsiyetler arasında yabancı markaların boykot edilmesine katılımda önemli bir farka rastlanamdı. Ayrıca, sosyal medya farkındalık yaratmak ve boykot haberlerini yaymak için en uygun ortam olarak gözükmekte.
Özet (Çeviri)
This study examines the underlying causes that lead Turkish consumer to Boycotts. Xenophobia, hatred or strong dislike of foreigners, ethnocentrism, the belief that one's own culture is superior to the others, values, economic concerns, gender, and social media & internet all studied as the antecedents of foreign brand boycotts. The study supported by various literature, completed and ongoing boycott cases. According to literature review, society's welfare is the most important factor that defines its characteristics towards foreigners. High education and income level decrease society's ethnocentrism, xenophobia, nationalism and increase the tolerance for foreigners. Therefore, it is crucial for international companies to know the structure of the country in which they are operating in order to prevent boycotts. Also, following a locally integrated company structure is beneficial for international companies in the crisis time. A locally integrated company structure with a marketing scheme that includes clues from local values helps it to be accepted as a local company which adds value to local economy with its local workforce. On the other hand, traditional media monitoring should also include the monitoring of social media. All of the bad-mouthing campaigns and accusations for the company should be responded by the company's official channels in order to prevent further crises. The study shows that Turkish consumer is moderately ethnocentric and xenophobic, and gives importance to values. Furthermore, economic concerns are important factor for Turkish consumer in deciding whether to boycott or not to boycott a foreign brand. On the other hand, no significant differences found for gender's effect on participating in foreign brand boycotts. Besides Social media seems to be the optimum medium for creating public awareness and spreading boycott news.