Antecedents of export performance in the second largest 500 firms of Turkey
Türkiye'nin en büyük ikinci 500 şirketinde ihracat performansının öncülleri
- Tez No: 759469
- Danışmanlar: PROF. DR. NİSAN SELEKLER GÖKŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yükselen ekonomi kökenli firmalar için ihracat yabancı pazarlara açılmanın başlıca yöntemidir. İhracat performansını etkileyen faktörler hakkında pek çok çalışma yapılmış olmasına rağmen ortak bir kanıya varılamamıştır. Bu çalışma firmaların uluslararası tecrübelerinin, ihracat pazarlama stratejilerinin, iç yapılarının ve aldıkları finansal desteklerin ihracat performansları üzerindeki etkisini incelemektedir. İhracat pazarlama stratejileri analiz edilirken; firmaların ürünlerini, fiyatlarını ve promosyon stratejilerini yabancı pazarlara ne derece adapte ettikleri, uluslararası fuarları promosyon aracı olarak ne derece kullandıkları ve dağıtım kanalı seçimleri göz önüne alınmıştır. İç yapıları ele alınırken ise firmaların ihracat departmanlarının büyüklüğü ve bu departmanlara düzenli olarak eğitim verilmesi üzerine çalışma yapılmıştır. Son olarak devlet desteği ele alınırken, firmaların devlet ve devletin ihracat kredi kurumundan aldıkları kredi destekleri incelenmiştir. Çalışmanın örneklemi İstanbul Sanayi Odası'nın yayınlamış olduğu Türkiye'nin En Büyük İkinci 500 Firması listesinden ihracat yapan firmalardan oluşmaktadır. Örneklemde bulunan 278 firmadan 42si ana veri toplama kaynağı olarak kullanılan ankete dönüş yapmış ve dönüş oranı %15'tir. Çalışma ölçeğinin küçük olmasından dolayı analizlerin büyük kısmında parametrik olmayan yöntemler kullanılmıştır. Çalışmanın iki ana bulgusu bulunmaktadır. İlk olarak, beklenildiği gibi, daha çok uluslararası tecrübeye sahip firmaların ihracat performansı daha yüksektir. İkinci olarak ise, çalışmada beklenilenin aksine, direkt ihracat yapan şirketlerin ihracat performansının, bir aracı veya bağlı ortaklık vasıtasıyla ihracat yapanlardan daha yüksek olduğu görülmüştür.Çalışmanın örneklemi İstanbul Sanayi Odası'nın yayınlamış olduğu Türkiye'nin En Büyük İkinci 500 Firması listesinden ihracat yapan firmalardan oluşmaktadır. Örneklemde bulunan 278 firmadan 42si ana veri toplama kaynağı olarak kullanılan ankete dönüş yapmış ve dönüş oranı %15'tir. Çalışma ölçeğinin küçük olmasından dolayı analizlerin büyük kısmında parametrik olmayan yöntemler kullanılmıştır. Çalışmanın iki ana bulgusu bulunmaktadır. İlk olarak, beklenildiği gibi, daha çok uluslararası tecrübeye sahip firmaların ihracat performansı daha yüksektir. İkinci olarak ise, çalışma modelinde beklenilenin aksine, direkt ihracat yapan şirketlerin ihracat performansının, bir aracı veya bağlı ortaklık vasıtasıyla ihracat yapanlardan daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Exporting emerges as the primary mode of foreign market entry for emerging economy firms. Despite the large number of studies on determinants of export performance, a consensus could not be reached on the issue. This study aims to investigate the impact of a firm's international experience, export marketing strategy, internal organization and utilization of governmental support on export performance. In analysis of export marketing strategy, the extent to which a firm adapts its products, prices and promotion strategies, its use of international trade fairs as a promotional tool and distribution channels are taken into consideration. As far as, internal organization is concerned, specifically, the size of firm's export department and its reliance on regular training are considered. Finally, for governmental support, state's and its export credit agency's support is taken into account. The sample is drawn from the exporting firms in the Second Largest 500 Firms of Turkey List published by Istanbul Chamber of Industry. Among the 278 firms in the sample, 42 filled the survey, the main tool of data collection, leading to a response rate of 15 percent. Due to the small size of the sample, mainly non-parametric analyses have been used. There are two main findings of the study. First of all, as expected, firms with more international experience have better export performances. Second, and contrary to what was proposed in the study, direct exporters have better performances than companies that use intermediaries or that establish their own marketing and sales subsidiaries in foreign markets.The sample is drawn from the exporting firms in the Second Largest 500 Firms of Turkey List published by Istanbul Chamber of Industry. Among the 278 firms in the sample, 42 filled the survey, which is the main tool of data collection, leading to a response rate of 15 percent. Due to the small size of the sample, mainly non-parametric analyses have been used. There are two main findings of the study. First of all, as expected, firms with more international experience have better export performances. Second, and contrary to what was proposed in the model of the study, direct exporters have better performances than companies that use intermediaries or that establish their own marketing and sales subsidiaries in foreign markets.