Culture, migration and memory of eastern jews of Turkey
Türkiye'nin doğusundan göç eden Yahudilerin bellek, göç ve kültürü
- Tez No: 425006
- Danışmanlar: PROF. DR. AKİLE REŞİDE GÜRSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu çalışma bir zamanlar Türkiye'nin doğusunda yaşayan daha sonra İsrail'e göç edip yerleşen Yahudilerin kültürünü incelemeyi amaçlamaktadır. Kaynakların yetersizliği Türkiye'nin doğusundaki Yahudilerin bilimsel açıdan az dikkat çektiğini göstermektedir. Bu araştırma vesilesiyle onları daha görünür kılmak ve araştırmacılara yeni çalışma alanlarını açmak beklenmektedir. Günümüzde, Türkiye'nin doğu ve güneydoğusunda yerleşik olan ya da yaşayan Yahudi bulunmamaktadır. Bu yüzden bir zamanlar Türkiye'nin doğusunun çok kültürlü ve çok dinli ortamında; medeni, kendine ait bir inancı, yaşama tarzı olan bir topluluğun kültürel değerlerini ortaya çıkarmak bu araştırmanın amaçlarından bir tanesini oluşturmaktadır. Yukarıdaki hedef gözetilerek, 2011-12 yılları arasında Türkiye'nin doğusundan İsrail'de göç eden otuz yedi kişi ile derinlemesine mülakat çalışması yürütüldü. Kültürel açıdan toplumsal yaşamlarını, sosyal ilişkilerini, göç süreçlerini ve geçmişlerini ortaya çıkarmak hedeflenmektedir. Bunu yapmak için kapsamlı bir arka plan, literatür taraması ve araştırma metodu tetkik edildi. Araştırmanın ana bulguları Kültür başlığının altına dahil edildi. Türkiye'nin Doğu Yahudilerini Şabat, Bayramlar, ekonomik şartlar, eğitim, dini hayat, yemek, giyim, evlilikler, kadının statüsü, çocukluk, aile, Yahudi mahallesi, ve Müslümanlarla olan ilişkiler gibi farklı sosyal açılardan ele almaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, Türkiye'nin doğusundaki Yahudilerin İsrail'e göç etmeden önceki yaşamlarını yeniden inşa etme dair bir teşebbüstür.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the culture of Jews, who once lived in the east of Turkey and later moved to Israel and settled there. The scarcity of sources indicates that Jews from eastern Turkey were received little scholarly attention. Through this study it is expected to make them more visible and to open new research areas for researchers. Currently, no Jews live or inhabit in the east and southeast of Turkey; therefore, one of the goals of this research is to reveal the cultural values of a community once had a way of life, beliefs, cultured in a multicultural and multireligious environment of eastern Turkey. With the above objective in mind, field research was carried out in Israel during 2011- 2012; and the research methodology included in-depth interviews with thirty seven immigrants who came to Israel from eastern Turkey. It is aimed to bring out their community life, societal relationships, immigration process and their past through a cultural perspective. To do that a comprehensive background, literature review and research methodology has been also examined. Main findings of the research are included under the title of Culture. It examines the Jews of eastern Turkey from different social aspects such as their relationships with Muslims, Jewish neighborhood and community, the family, childhood, status of women, marriages, clothing, cuisine, religious life, education, economic conditions, Sabbath and Holidays. Consequently, this study is an attempt to reconstruct the life of Eastern Jews of Turkey before their immigration to Israel.