Uyku bozukluğu kliniğine başvuran parasomnia teşhisi almış bireylerin parasomnia algıları ve bu algının depresyon, anksiyete ve stres düzeyine etkisi
The parasomnia perception of individuals who were diagnosed 'Parasomnia' applied to sleep disorder clinic and this perception's effect to the stress level and anxiety and depression
  1. Tez No: 425012
  2. Yazar: BİRGÜL ÖZGÜVENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ITIR TARI CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Parasomnia, uyku geçişlerinde, uykudan uyanma ya da uyku sırasında ortaya çıkan“istenilmeyen fiziksel olaylar ya da deneyimler”olarak tanımlanmıştır. Bu olaylar; uyku ilişkili anormal hareketler, davranışlar, duygular, algılar, rüyalar ve otonomik sinir sistemi fonksiyonları ile karakterize olur. Bu araştırmanın amacı, parasomnia teşhisi almış bireylerin hastalıklarını algılayış şekli ve ruminatif kişilik özellikleri doğrultusunda oluşan depresyon, anksiyete ve stres düzeylerine etkisi incelenmiştir. Literatürde birçok psikiyatrik, nörolojik, tıbbi hastalık ve diğer uyku bozukluklarının parasomniaya neden olabileceği belirtilmiştir. Çalışmamız da ise ruminatif düşünce şekilleri doğrultusunda parasomnia kaynaklı depresyon, anksiyete ve stres oluşabileceği düşünülmüştür. Bu amaçla uyku kliniğine başvuran parasomnia teşhisi almış 82 deneğe (30 kadın, 52 erkek ) Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASS- 42) ve Ruminasyon Ölçeği (RRS)'nin parasomniaya uyarlanmış şekli ve araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Ölçeklerin Crombach Alfa katsayıları hesaplanarak güvenilir olduğu bulunmuştur. Parasomnia grubu uyku bozukluğu ile rüminatif düşünme, depresyon, stres ve anksiyete bozukluğu arasındaki korelasyon hesaplamaları ANOVA ve Bağımsız Örneklem T Testi kullanılarak yapılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında parasomnia teşhisi almış bireylerin ruminasyon puanları incelendiğinde kadınların erkeklere oranla daha yüksek puanlar aldığı görülmüştür. Parasomnia grubu uyku bozukluğu yaşayan bireylerin ruminatif düşünme şekilleriyle depresyon, stres ve anksiyete bozukluğu arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Ruminatif düşünme artıkça depresyon, stres ve anksiyete düzeyleri de artmaktadır. Bulgularımız, parasomnia uyku bozukluklarının depresyon ve anksiyete bozukluğunun ortaya çıkmasında etken olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Parasomnia,has been defined as physical events or experiences occur at the time of sleep or sleep transition and waking up .This events characterized by sleep related abnormal motions, behaviours,feelings, perceptions dreams and otonomic nervous system functions. The aim of this survey is examining the effect of stress level and anxiety, depression which occurs in the direction of the rumanatif personality traits and their illnesses conception of Individuals who were diagnosed“Parasomnia”. In literature ıt was stated that many psychiatric, neurologic ,diseases and sleep disorder can cause parasomnia. It was considered as to our study that depression anxiety and stress arising from parasomnia may occur in the way of ruminative thinking. For this purpose .82 subjects who were diagnosed parasomnia, applied to sleep disorder clinic (30 woman,52 man ) was practised Depression Anxiety Stress Scale (DASS) and Ruminative Responses Scale (RRS) which is adapted parasomnia and self description form reformed by researcher. Scales are found reliable by calculating their Cronbach Alpha's coefficients. Correlational calculations between the sleep disorder in parasomnias group and ruminative thinking, depression, stress and anxiety disorders was made by using ANOVA and Independent Samples T Test. In the considerations of the findings. It was observed that, women were taking higher scores than men when examining rumination points of people who were diagnosed parasomnia. A semantic relation was occurred between depression, stress, anxiety disorders and ruminative thinking way of individuals who have the sleep disorder in parasomnias group. The more ruminative thinking the more depression stress and anxiety. Our findings shows that parasomnia sleep disorder can cause the emergence of depression and anxiety disorder.