Türkiye medyasında Yahudi temsili: Struma Gemisi Olayı örneği
Representation of jewish in turkish media: In the context of Struma Ship's Incident
  1. Tez No: 425022
  2. Yazar: KUDRET ALTINDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Medya, aslında her gün bir yerlerde yaşanan olayları takipçisine yansıtan bir aynadır. Bir aynadan beklenen; olayları maniple etmeden, değiştirmeden, yönlendirmeden ve çarpıtmadan aktarmasıdır. Ancak, bu henüz tam anlamıyla ulaşılamamış bir ütopyadır. Pratikte medya -kendisi de dev bir endüstri olduğundan- çıkarlarını, bağlı olacağına söz verdiği etik değerlerden önde tutmaktadır. Türkiye'de de medya, özellikle 1980'den sonra değişen yönetim profili nedeniyle işinsanlarının kontrolüne girmiş, bunun sonucunda da ideolojik olarak taraf olmanın yanı sıra, ekonomik anlamda da iktidar ve güç odaklarına bağımlı hale gelmiştir. Dolayısı ile devletin ideolojik bir aracı olmayı medya“rıza”çerçevesinde kabullenmekte ve içselleştirdiği egemen ideolojiyi özellikle de nüfus ve nüfuz olarak az olan toplum kesimlerine yönelik geniş bir şekilde yeniden üretmektedir. Çalışmada, 25 Şubat 1942 tarihli Türkiye'de yayınlanan farklı ideolojik eksendeki beş gazete ile 25 Şubat 2012 ve 2015 tarihli faklı yayın çizgisindeki beş gazetenin Struma Gemisi Olayı'nı ele alışları eleştirisel söylem analizi yöntemi ile incelenerek Türkiye medyasındaki Yahudi temsilinin nasıl pratiğe döküldüğü ortaya konmaktadır. Gazetelerin azınlıklara, dahası Yahudi azınlığa karşı yaklaşımı, egemen ideoloji ve güç odaklarının bakış açısı ile aynı çizgidedir. Bir ulus-devlet ideolojisi ile kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin egemen seçkinleri, başta ekonomi ve eğitim olmak üzere ülkedeki her alanı“Türkleştirmek”için yürüttükleri politikaları, devletin ideolojik bir aracı olan medya ile topluma ulaştırmaktadır. Egemen yönetici seçkinler, dini ve ırkî azınlıklara yönelik tamamen insani konularda bile medyanın egemen söylemin dışına çıkmasına elinde tuttuğu ekonomik, siyasal, yasal ve toplumsal baskı argümanları ile izin vermemektedir. Yapılan analizde Struma Gemisi Olayı'nın haberleştirilmesinde egemen devlet ideolojinin belirleyici olduğu; haberlerde çoğunlukla isimsizleme, anlamlı yokluk, enformasyon eksiltimi, edilgen cümle yapısı ile özneyi gizleme pratiklerine başvurulduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Media is actually a mirror that reflects the everyday life of its readers. Readers expect from the mirror to reflect the happenings as it is without any manipulation or distortion. Of course, this is a utopia that we have not reached. Media, a giant industry itself, put its interest ahead of the ethical values which they promise to be bind upon. Especially after 1980's, Media in Turkey was controlled by the big businesses due to change in their management. Because of this, media added economic dependency on the power structure to its current ideological dependency. Therefore, Media became an instrument of the state's ideology in the context of“consensual agreement”and internalize hegemonic ideology which they reproduce to affect the minorities. This thesis examine 5 ideologically different newspapers which was published on February 25, 1942, and another 5 newspaper again support various ideologies published in 2012 and 2015 in Turkey that covers Struma Ship incident by using critical rhetoric analysis technique to exhibit Jewish representation in practice in Turkish media. Turkish newspapers' approach to minorities especially to the Jewish community, in line with the hegemonic ideology of the power structure in Turkey. The elites of newly established nation state of Turkish Republic, embraced the policy of“Türkleştirmek”(Turkify or Turkification) in every aspect of the daily life of its citizen in economy and education to begin with and they use the media to deliver the state's message to the public. The hegemonic elites has never allowed the media to overcome the dominant discourse even they are covering the simple issues of communities especially about religious and ethnic minorities by using its economic, political, legal, and social pressure instruments.