Hayvansal liflerin giyime uyarlanması
Adaptation of animal fibre into clothing
  1. Tez No: 425024
  2. Yazar: NURAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÖHRET AKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
''Hayvansal liflerin giysiye uyarlanması'' konulu tezde; hayvansal liflerin giysiye farklı tekniklerle uygulanılması anlatılmıştır. Lifin tarihi anlatılmıştır. Hayvansal lifler ele alınmıştır. Hayvansal liflerin fiziksel, kimyasal yapısı ve özellikleri anlatılmıştır. Geçmişten günümüze kadar hayvansal liflerin kullanıldığı ele alınmıştır. Keçede kullanılan malzemeler ve yapım teknikleri açıklanmıştır. Hayvansal liflerde kullanılan keçe ve örgü çalışmaları yapılmıştır. Keçe, kumaş ve örgü birleştirilerek giysiler yapılmıştır. Giysiler dikişsiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the thesis“Adaptation of Animal Fibre into Clothing”, the implementation of animal fibre to clothing by using different techniques has been studied. The history of fibre has been told. Animal fibre has been dealt with. The physical and chemical structure of the animal fibre and its features have been told. The usage of animal fibre from past to present has been told. The materials used in felt and their production techniques have been told. Felt and knitting works used in animal fibre have been produced. By combining felt, fabric and knitting, clothes have been designed. The clothes were made seamless.