Türkiye'deki kayıt dışı istihdamın soysal güvenlik sistemimize getirmiş olduğu yükler ve son yıllarda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygulanan işveren teşviklerinin kayıt dışı istihdamı azaltmadaki rolü
The burdens that hav been brought to our social security system by unregistered employment in Turkey and the role of employer incentives, which have been applied by Social Security Institution in recent years, in decrasing the mnregistered employment
- Tez No: 425078
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECATİ KAYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kayıtdışı istihdamın dünyada bir çok ülkenin sosyal güvenlik sistemini tehdit ettiği gibi ülkemiz içinde büyük bir risk oluşturmaktadır. Kayıtdışı istihdamı artıcı nedenlere bakıldığında en önemlilerinden birinin sosyal güvenlik primlerinin yüksek oluşudur. Son yıllarda sosyal güvenlik primlerinin işveren üzerindeki maliyetini azaltmak için kayıtlı çalışan işverenlerin primlerin bir kısmı hazine tarafından ödenmeye başlanmıştır. Kayıtdışı istihdamda çalışanlar incelendiğinde okuma yazma oranının düşük olduğu tarım işçileri, kadın çalışanlar ve çocuk yaşta çalıştırılanların daha fazla olduğu, eğitim seviyesinin yükseldikçe kayıtdışı çalışmanın azaldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
As unregistered employment threatens the social securty systems of many contries worldwıde, It also cseates a gerat risk against our country. Is we take a glance at the increasing factors of unregistered unemployment, we recognise that one of the most important factor is the high ratio of social security contributions.The treasury has been started to supply some party of social security contributions of registered employment in order to decrease the burden of cost of social security contributions on employers. When the unregistered employment is investigated, we face the agricultural workers of low literary rate, women workers and child labour in great amounts, and education and unregistered employment are inversely correlated.