Fagot kamış yapımı
Bassoon reed making
  1. Tez No: 73500
  2. Yazar: GÜLNUR KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÖMÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında Fagot'u çalmak için gerekli olan kamışı ta nıyıp, kullanımı ve yapımında gerekli olan malzemeleri belirleme amaç lanmıştır. Bölüm I'de genel olarak araç, gereç ve gerekli malzemeler ve bu malzemelerin kullanım özellikleri ele alınmıştır. Bölüm II 'de kamış bitkisinin genel tanımı ve çalma aşamasına kadar olan evre şekillendirme, iç dış yüzey, tını, tını ayarı, üfleme biçimi ve bitmiş kamışa uygulanan doğrulama metodları ve özellikleri in celenmiştir.
Özet (Çeviri)
ü ABSTRACT The purpose of this thesis is to have a knowledge about the reed which is necessary to play the Bassoon, its usage and to choose the tools which are alaso necessary for reed making. Part I involves the tools which are necessary to make the reed and usage characteristics. Part II examines the general discription of the reed plant and the phase of the several studies until the playing stage, shaping, interior and exterior surfaces, resound, resonance tuning, the type of blowing aridjhe, correction methods and also, the characteristics of the finished Bassoon Reed.