Ses ve karakter bağlamında Mozart'ın Idomeneo operası
In terms the contects of voice and character of Mozart's Idomeneo opera
- Tez No: 425106
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASIM KÜRŞAD TERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışma, Yüksek Lisans Tezi olarak Mozart'ın Idomeneo operasındaki karakterlerin, ses kategorileri ve müzikal ifadeleri açısından incelenmesi üzerine hazırlanmıştır.18. yüzyıl, klasik döneminin dahi bestecisi olarak anılan Wolfgang Amadeus Mozart, Monteverdi'den sonra, Müzikli Dram'ın en önemli ve en büyük bestecisidir. Opera sanatına ve klasik batı müziğine getirdiği müzikal yenilikler ile müzik tarihine damgasını vurmuştur. Yaşadığı dönemin en üretken, en etkili bestecisi olduğu tüm müzik tarihçileri tarafından onaylanmıştır. Mozart duygularını notalarla insanlığa duyurabilmeyi ve kısacık yaşamına rağmen olağanüstü derecede üretken olabilmeyi başaran en önemli bestecilerden biridir. Besteci, çeşitli türlerde operalar bestelemiştir. Konusunu mitolojiden almış olan Idomeneo, Opera Seria alanında verdiği, ancak Fransız“tragedie lyrique”tarzına çok yaklaşan nitelikleriyle sıra dışı eserlerinden biridir. Idomeneo'nun karakterleri arasındaki bazı ilişkiler ise Mozart'ın hayatı ile direkt olarak ilintilidir.Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Mozart'ın hayatı, eserleri ve sanatı ele alınmıştır. İkinci bölümde yaşadığı dönemin özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde operanın kişileri, türü ve konusu hakkında veriler toplanmıştır. Dördüncü bölümde ise aryaların ses ve karakter bağlantıları müzik üzerinde incelenerek hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This work is prepared upon examination of the Mozart's Idomeneo Opera characters in terms of voice categories and musical expression as master thesis. Wolfgang Amadeus Mozart referred to as 18th century classical period's genius composer is the most important and the greatest composer of musical drama after Monteverdi. He has made his mark in music history by musical innovations in Opera art and classic western music. It is approved by all of the music historians that he is the most productive and the most effective composer of his time. Mozart is one of the important composer who is able to announce his feelings by notes and is able to extreme productive despite his very short lifetime. The composer has composed various types of opera. An Opera seria Idomeneo, received its theme from mythology, is one of his extraordinary work imitating characteristics of French“tragedie lyrique”style. Some relationships of Idomeneo characters are also related to Mozart's life directly. This thesis work is consisting of four parts. Mozart's life, art and works are discussed in the first part. The characteristics of his time are examined in the second part. The datum is gathered about Opera's characters, type and theme in the third part. Aria's voice and character connections are analyzed on music in the fourth part.