W. A. Mozart'ın Sihirli Flüt Operası'ndaki Tamino karakterinin müzikal ve şan tekniği yönünden incelenmesi
An analysis of the character Tamino in W. A. Mozart's Opera The Magic Flute from the perspectives of musical and vocal technique
- Tez No: 871782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY HATİP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu eser metni, Wolfgang Amadeus Mozart'ın Sihirli Flüt operasında yer alan Tamino karakterinin müzikal ve şan tekniği yönünden incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışma, Tamino karakterinin opera tarihindeki yerini ve müzikal özelliklerini kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. Öncelikle, operanın tarihsel gelişimine genel bir bakış sunulmuştur. Operanın doğuşu ve erken dönem gelişimi 16. yüzyıl sonu ve 17. yüzyılda başlamış, 18. yüzyılda Avrupa çapında yayılmıştır. 19. yüzyıl, romantik dönemin etkisiyle operanın duygusal ve dramatik yapısını zenginleştirirken, 20. ve 21. yüzyıllar modern ve çağdaş opera türlerinin gelişimini beraberinde getirmiştir. Wolfgang Amadeus Mozart'ın hayatı ve kariyeri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Leopold Mozart ve Maria Anna“Nannerl”ile olan ilişkileri, Mozart'ın müzikal gelişiminde önemli rol oynamıştır. Salzburg'daki ilk yılları ve Viyana'daki olgunluk dönemi, Mozart'ın müzikal dehasının en belirgin olduğu dönemlerdir. Sihirli Flüt operası, Mozart'ın son yıllarında bestelediği önemli eserlerden biridir. Çalışmada, Sihirli Flüt operasınin tarihsel ve müzikal analizi yapılmıştır. Emanuel Schikaneder'in librettosunu yazdığı bu opera, ilk olarak 1791 yılında sahnelenmiştir. Operanın konusu, iki perde halinde detaylandırılmış ve singspiel formu bağlamında incelenmiştir. Operada yer alan masonik semboller ve alegoriler, eserin derinlikli bir sembolik yapıya sahip olduğunu göstermektedir. Müzikal analiz bölümünde, operadaki ana temalar, motifler ve karakterlerin müzikal portreleri ele alınmıştır. Tamino karakterinin incelenmesine yönelik olarak, karakter analizi detaylandırılmıştır. Tamino, operanın ana kahramanlarından biri olarak, cesur ve saf bir karaktere sahiptir. Onun müzikal portresi, Mozart'ın tenor ses aralığına uygun olarak bestelenmiş ve karakterin duygusal yolculuğunu yansıtmaktadır.Tamino'nun sahneleri, müzikal açıdan analiz edilerek, performansçılar için önemli ipuçları sunulmuştur. Bu çalışma, Tamino karakterinin müzikal ve şan teknikleri açısından detaylı bir profilini sunarak, performansçılara ve müzikologlara önemli bilgiler sağlamaktadır. Sonuç olarak, bu tez, Wolfgang Amadeus Mozart'ın Sihirli Flüt operasındaki Tamino karakterini derinlemesine inceleyerek, müzikal ve şan teknikleri açısından kapsamlı bir analiz sunmaktadır. Bu çalışma, hem müzik performansçılarının hem de akademisyenlerin bu karakteri daha iyi anlamalarına katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the character of Tamino in Wolfgang Amadeus Mozart's famous opera The Magic Flute from a musical and vocal technique perspective. The study thoroughly explores Tamino's role in the opera's history and his musical characteristics. Firstly, a general overview of the historical development of opera is provided. Opera originated and developed in the late 16th and 17th centuries and spread across Europe in the 18th century. The 19th century enriched opera's emotional and dramatic structure through the Romantic era, while the 20th and 21st centuries brought about the development of modern and contemporary opera genres. The life and career of Wolfgang Amadeus Mozart are examined in detail. His relationships with Leopold Mozart and Maria Anna“Nannerl”played significant roles in his musical development. Mozart's early years in Salzburg and his mature period in Vienna highlight his musical genius. The Magic Flute, one of the important works composed in his final years, is a focal point of this study. The historical and musical analysis of The Magic Flute opera is conducted in this thesis. Written by Emanuel Schikaneder, the opera was first performed in 1791. The opera's plot is detailed in two acts and examined within the context of the singspiel genre. The Masonic symbols and allegories in the opera indicate its deep symbolic structure. The musical analysis section discusses the main themes, motifs, and musical portraits of the characters in the opera. Regarding the examination of Tamino's character, a detailed character analysis is provided. As one of the main heroes of the opera, Tamino is depicted as brave and pure. His musical portrait is composed to suit the tenor vocal range, reflecting the character's emotional journey. Tamino's arias are analyzed in terms of vocal techniques, offering valuable insights for performers. The findings of the research reveal that Tamino holds a special place among the tenor roles in Mozart's operas and requires distinct vocal techniques. This study provides a detailed profile of Tamino in terms of musical and vocal techniques, offering significant information for performers and musicologists. In conclusion, this thesis provides a comprehensive analysis of the character of Tamino in Wolfgang Amadeus Mozart's The Magic Flute from a musical and vocal technique perspective. The study aims to contribute to a better understanding of this character by both music performers and academics.