The relationship between financial development and economic growth: Evidence from BRICS and Turkey
Finansal kalkınma ekonomik büyüme ilişkisi: BRİCS ve Türkiye örneği
  1. Tez No: 425137
  2. Yazar: CAN KARABIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA DİLVİN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma temel olarak finansal kalkınma ile ekonomik büyüme arasındaki doğrusal ve nedensellik ilişkilerini BRICS Ülkeleri ve Türkiye'den deneye dayalı bulgular sunularak incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, uygulanabilir politika çıkarımları elde edilebilmesi amacıyla finans ve büyüme literatürü derinlemesine incelenmiş, finansal piyasalar ile büyüme arasındaki teorik bağ detaylı bir şekilde açıklanmış ve son olarak panel regresyon metodu ile Granger Nedensellik testleri tahmin edilmiştir. Ampirik testler 1994 ile 2011 yıllarını içeren panel veri seti kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Finansal piyasalar sektörlere özgü etkilerin incelenebilmesi açısından bankacılık sektörü ve menkul değerler piyasası olarak iki alt sektöre ayırılmıştır. Bankacılık sektörünün kalkınmışlığı için kullanılmış olan göstergeler özel sektöre verilmiş olan kredilerin GSYİH'ya oranı, mevduat bankalarına ait olan varlıkların GSYİH'ya oranı ve geniş para arzının GSYİH'ya oranı iken menkul değerler piyasası kapitalizasyonunun GSYİH'ya oranı ve menkul değerler piyasası işlem hacminin GSYİH'ya oranı menkul değerler piyasasının gelişmişliği için seçilmiştir. Panel regresyon test sonuçlarına göre tüm bankacılık sektörü göstergelerinin istatistiksel olarak anlamlı olmasına rağmen sadece özel sektöre verilmiş olan krediler ekonomik büyüme ile pozitif ilişkiye sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca tüm menkul değerler piyasası gelişmişliği göstergeleri istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur. Granger Nedensellik testi sonuçları bankacılık sektörü için talep takipli kalıbı işaret ederken menkul değerler piyasası gelişmişliği ile ekonomik büyüme arasında nedensellik ilişkisine rastlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Main objective of this study is to investigate linear and causal relationship between financial development and economic growth by providing empirical evidence from BRICS Countries and Turkey. Theoretical and empirical finance-growth nexus literature has been examined in depth, theoretical link between finance and growth is explained in detail and terminally panel regression method and Granger Causality tests are estimated to acquire practicable policy implications. Empirical test are conducted by employing panel data between 1994 and 2011. Financial development is divided into two sub-sectors, namely banking sector and stock market, to analyze sector specific effects. Three proxies are employed for banking sector development, namely, ratio of private credit to GDP, ratio of deposit money bank's assets to GDP, ratio of liquid liabilities to GDP and on the other hand two proxies, ratio of stock market capitalization to GDP, ratio of stock market total value traded to GDP, are selected for stock market development. According to the panel regression results all of the banking sector indicators have statistically significant impact on economic growth; however only credits issued to the private sector has positive effect on economic growth. Additionally stock market development has insignificant effect. Granger Causality test results indicate demand- following pattern for banking sector, while any causal relationship has not been found between stock market development and economic growth.