Finansal gelişme ve iktisadi büyüme ilişkisi: Zimbabwe örneği
The dynamic relationship between financial development and economic growth: New evidence from Zimbabwe
  1. Tez No: 470408
  2. Yazar: MUSHARAVATI EPHRAİM MUNYANYI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERDA HALICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, Zimbabve'de finansal kalkınma ve ekonomik büyüme arasındaki nedensel ilişkiyi incelemeyi amaçlıyor ve Furqani ve Mulyany (2009) çalışmalarını izliyor. Zimbabve ekonomisi için iki finansal gelişim ve ekonomik büyüme modeli oluşturulmuştur. Zaman serisi verileri kullanılır; Tüm değişkenler son dönem oranlarındadır ve hepsi yıllık frekanslardır. Veri seti, 1965'ten 2015'e kadar uzanarak toplam 51 gözlem gerçekleştiriyor. Elde edilen sonuçlara göre, bu iki değişken arasındaki nedensellik yönü, Zimbabve'de finansal gelişim için ölçme seçimine oldukça duyarlıdır. Sonuç bulguları dikkate alınarak, çalışma Zimbabve'deki finansal kalkınma ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkinin talebi takip eden hipotezi onayladığı ve banka mevduatları aracılığıyla yapıldığı sonucuna varıyor. Özünde, Zimbabve'deki finansal gelişme, ekonomik büyümede otomatik olarak bir artış garanti etmez. Bu nedenle çalışma, Zimbabve hükümetinin finansal sektörü güçlendirme ve geliştirme politikalarını belirlemesini öneriyor.
Özet (Çeviri)
This study seeks to examine the causal relationship between financial development and economic growth in Zimbabwe, and it follows the works of Furqani and Mulyany (2009). Two models of financial development and economic growth are constructed for the Zimbabwean economy. Time series data is used; all variables are at their end period rates and are all in yearly frequencies. The data set stretches from the year 1965 to 2015, giving a total of 51 observations. According to the results, the direction of causality between these two variables is quite sensitive to the choice of measurement for financial development in Zimbabwe. In consideration of the result findings, the study concludes that the relationship between financial development and economic growth in Zimbabwe confirms the demandfollowing hypothesis and is through bank deposits. In essence, financial development in Zimbabwe does not automatically guarantee a boost in economic growth. Therefore, the study then suggests that the Zimbabwean government should gear its policies toward strengthening and developing the financial sector.