Fon giderleri etkisi altında BIST'deki fonların performans analizi
Performance analysis of funds in BIST under the control of fund costs
  1. Tez No: 425141
  2. Yazar: SEHER GÖREN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yatırım ve emeklilik fonlarına yatırım yapmak birçok avantajı da beraberinde getirmektedir. Çeşitlendirme sağlayıp riski düşürmeleri, profesyonel yönetimle piyasa öngörüsüne yol açmaları ve fonlara katılan yatırımcıların vergiden muaf olmalarını sağlamaları sebebiyle en çok tercih edilen yatırım araçları haline gelmişlerdir. Tercih edilmeleri sonucu fonların artan büyüklük ve sayıları, performanslarının ölçülme ihtiyacını doğurmaktadır. Bu çalışmada, 9 türde A Tipi, 9 türde B Tipi yatırım fonu ve bunun yanında A Tipi (toplam), B Tipi (toplam) yatırım fonları ve Emeklilik (toplam) fonlarının oluşturduğu fon gruplarının Ocak 2001 – Aralık 2011 tarihleri arasında günlük ve aylık dönemlerle performansları ölçülmüştür. Birtakım fon gruplarının, bu tarih aralığındaki bazı dönemlerde işlemde olmamaları sebebiyle, analiz edildikleri tarih aralığı daha kısadır. Fonların performansını ölçmeye yönelik diğer birçok çalışmadan farklı olarak, bu çalışma fon gruplarının net getiri oranlarının hesaplanmasında gider oranlarını da göz önünde bulundurmuştur. Fon gruplarının riskleri ile orantılı bir getiriye sahip olup olmadığı, sermaye varlıklarını fiyatlama modeli (SVFM) ve Fama – French üç faktör modeli kullanılarak test edilmiştir. Riske karşı düzeltilmiş performans ölçütü olan Jensen Alfa ölçütü, yukarıda bahsedilen varlık fiyatlama modellerin tahminlenmesinden elde edilmiş ve fon gruplarının anormal bir getiriye sahip olup olmadıkları test etmek için kullanılmıştır. Sonuç olarak, giderleri hesaba katılarak değerlendirilen fonların büyük çoğunluğu beklenilenin aksine yüksek performans göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
Investing in mutual and pension funds provides many advantages. Funds have become the most preferred investment instrumets by virtue of reducing the risk through diversification, providing market foresight with professional management and allowing fund investors to be exempt from tax. Increases in both the size and the number of funds due to their popularity brings the need for performance measurement. In this thesis, performance of fund groups which contain 9 kinds of A Type, 9 kinds of B Type mutual funds along with A Type (total), B Type (total) mutual funds and pension (total) funds are measured at daily and monthly frequencies for the period between July 2001 and December 2011. The research period is shorter for the funds whose trading dates do not exactly match with the full research period. Different from many studies aiming to measure fund performance, this study takes into account the expense ratios in calculating the net returns of fund groups. Whether the fund groups provide return commensurate with their risk is tested by using Capital Asset Pricing Model (CAPM) and the Fama – French three factor model. Jensen Alpha which is a risk-adjusted performance measure is obtained from the aforementioned asset pricing models and is used to test whether fund groups provide abnormal return. Consequently, in contrast to the expectations a great majority of funds evaluated under the control of expenses do not display high performance.