Conflict, compromise and resolution in Mark Twain's Pudd'nhead Wilson
Mark Twain'in Pudd'nhead Wilson eserinde çatışma, uzlaşma ve çözüm
- Tez No: 425143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FRANCESCA ALEXANDRA CAUCHI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu inceleme Mark Twain'in kitaplarını satabilmek için eleştirileri durdurmanın yanı sıra hem baskın sınıfı ve toplumu eleştirmek için Pudd'nhead Wilson romanında aldığı kararları ve romanda kullanılan yöntemleri göstermeyi amaçlamıştır. Bu romanı yazarken Twain ikili bir hedef tarafından motive edilmişti: En son yaşadığı iflası ve verdiği kayıpları tazmin etmek için ekonomik bir kazanç sağlamak ve köleliğin etkisiyle toplumda artan eşitsizliğe maruz kalınma durumu. Bu saldırısının asıl amacı ise sosyo-ırksal bölünmeyi devam ettiren ve arttıran ayrıcalıklı üst sınıf idi. Metnin ve referansların romanın el yazısı taslağından yakından bir okunması ile yazarın yaşamını devam ettirmeye olan ihtiyacı ile eşitsizliğin ve ırkçılığın mantıksızlığının yanı sıra adaletsizliğe maruz kalışını anlatma hırsını nasıl dengelediği görülebilir. Bu çatışan hedefler ortaya bir nebze tutarsız bir metin çıkarırken, her bölümün başındaki alıntılanan nükteli takvim ise bu gerginliği yatıştıran ve eş zamanlı olarak eleştiren bir çözüm ortaya koyuyor.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to demonstrate the methods used and decisions made by Mark Twain in his novel Pudd'nhead Wilson to both attack society and the dominant class as well as withhold criticism in order to sell his books. In writing the novel Twain was motivated by a dual goal: financial gain to recoup the losses of a recent bankruptcy and exposure of the rampant inequality in a society tainted by the effects of slavery. The principal target of his attack is the privileged upper class that upholds and perpetuates the socio-racial divide. Through a close reading of the text and reference to an earlier draft manuscript of the novel it will be shown how the author balances his passion to expose the injustice and folly of racism and inequality, with his need to earn a living. While these competing goals result in a somewhat disjointed text, the epigrammatic calendar quoted at the start of each chapter resolves this tension to appease and criticize simultaneously.