Beliren yetişkinlik döneminde büyüme korkusu ve benlik farklılaşma düzeyinin ikili ilişilerdeki çatışma çözme becerilerine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of fear of growth and the level of self-difference on conflict resolution skills in bilateral relationships during emerging adulthood
  1. Tez No: 845078
  2. Yazar: GAMZE SABIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın temel amacı büyüme korkusu ve benlik farklıaşma düzeyinin ikili ilişkilerde çatışma çözme becerilerini yordamadaki rolünün incelenmesidir. Ayrıca benlik farklılaşması ve büyüme korkusu arasındaki ilişkinin incelenmesi ve çalışmadaki temel değişkenlerin bazı demografik değişkenler (cinsiyet, yaş, eğitim seviyesi, ilişki türü, ilişki süresi) açısından incelenmesi de araştırmanın diğer amaçlarıdır. İlişkisel tarama türündeki bu araştırma için oluşturulan örneklem grubu 18-29 yaş aralığında daha önce romantik ilişki deneyimi olan ya da halihazırda romantik ilişkisi bulunan katılımcılardan oluşmaktadır. Mevcut çalışmaya 221 kadın (%76,7) ve 67 erkek (%23.3) olmak üzere toplam 288 kişi katılmıştır. Bu araştırmada veriler 2023 yılı Haziran ve Ekim ayları arasında çevrimiçi formlar aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmada veri toplama amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Büyüme Korkusu Ölçeği, Benliğin Farklılaşması Envanteri, Romantik Partner Çatışma Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin istatistiksel analizinde IBM SPSS Statistics 22 paket programı kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan ölçeklerin iç tutarlılık değerlerinin kabul edilir düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Araştırmanın amaçları doğrultusunda Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu, Çoklu Regresyon Analizi, Bağımsız Grup t Testi Tekniği, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) Tekniği, Kruskal Wallis-H Testi, Levene Testi, Post-hoc (Scheffe, Dunnett T3, Tukey HSD, Bonferroni) testleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçların göre katılımcıların büyüme korkusu düzeyi ile duygusal kopma, iç içe geçme, ben pozisyonu benlik farklılaşması düzeyleri ile negatif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Katılımcıların büyüme korkusu düzeyleri ile uzlaşma ve kaçınma stilleri arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler bulunurken benlik farklılaşması düzeyi ile uzlaşma stili arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmaktadır. Büyüme korkusu puanlarının etkileşimsel tepkisellik, baskınlık ve boyun eğme stili puanlarını pozitif yönde anlamlı şekilde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Benlik farklılaşması puanlarının romantik ilişki çatışma çözme stili olan uzlaşma stili puanlarını pozitif yönde; kaçınma, etkileşimsel tepkisellik, baskınlık ve boyun eğme stili puanlarını ise negatif yönde ve anlamlı bir şekilde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Katılımcıların cinsiyet grupları arasındaki farkın benlik farklılaşması puanlarına, kaçınma, baskınlık, boyun eğme stili puanlarına göre istatistiksel açıdan anlamlı olduğu saptanmıştır. Büyüme korkusu ve baskınlık puanlarının yaş gruplarına göre anlamlı farklılık gösterdiği; baskınlık ve uzlaşma puanlarının eğitim seviyesi gruplarına göre istatistiksel açıdan anlamlı olduğu saptanmıştır. İlişki türü ve ilişki süresi grupları incelendiğinde büyüme korkusu puanlarında gruplar arasındaki farkın istatistiksel açıdan anlamlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the role of fear of growth and self-differentiation level in predicting conflict resolution skills in bilateral relationships. In addition, examining the relationship between self-differentiation and fear of growth and examining the main variables in the study in terms of some demographic variables (gender, age, education level, relationship type, relationship duration) are other aims of the research. The sample group created for this relational survey type research consists of participants between the ages of 18-29 who have had previous romantic relationship experience or are currently in a romantic relationship. A total of 288 people, 221 women (76.7%) and 67 men (23.3%), participated in the current study. In this research, data was collected through online forms between June and October 2023. Personal Information Form, Fear of Growth Scale, Differentiation of Self Inventory, Romantic Partner Conflict Scale were used to collect data in the study. According to the results of the research, negative significant relationships were found between the participants' fear of growth level and their levels of emotional detachment, enmeshment, ego position and self-differentiation. While there are negatively significant relationships between the participants' fear of growth levels and compromise and avoidance styles, there are positive significant relationships between the level of self-differentiation and compromise style. It was concluded that fear of growing up scores significantly positively predicted interactional reactivity, dominance and submission style scores. Self-differentiation scores positively affect compromise style scores, which is the romantic relationship conflict resolution style; It was concluded that it negatively and significantly predicted the avoidance, interactional reactivity, dominance and submission style scores. It was determined that the difference between the gender groups of the participants was statistically significant according to the self-differentiation scores, avoidance, dominance and submission style scores. Fear of growing up and dominance scores showed significant differences according to age groups; It was determined that dominance and agreement scores were statistically significant according to education level groups. When the relationship type and relationship duration groups were examined, it was determined that the difference between the groups in the fear of growing up scores was statistically significant.