Dinamik yetenekler, stratejik improvizasyon ve firma performansı
Dynamic capabilities, strategic improvisation and firm performance
- Tez No: 425148
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI BULUT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu çalışmanın amacı, stratejik yönetim literatürüne birkaç alanda katkı sağlamaktır. Öncelikle Wang ve Ahmed'in (2007) dinamik yeteneklerin kavramsal boyutlarına ilişkin önerdikleri üç temel boyutun; uyarlanma yeteneği (adoptive capability), emilim yeteneği (absorptive capability) ve yenilikçilik yeteneği (innovative capability) işlemşelleştirilerek, dağınık olan dinamik yetenekler literatürüne kapsayıcı ancak sade bir ölçme aracı kazandırmak hedeflenmektedir. Dinamik yeteneklerin alt boyutu olarak düşünülen yenilikçilik yeteneği için imitatif ve estetik yenilik olmak üzere iki yeni alt boyut geliştirilerek geniş bir yenilikçilik yeteneği ölçüm aracı oluşturulmak istenmektedir. İkinci olarak, improvizasyon kavramı firmalar için stratejik düzeyde tartışılarak, söz konusu kavrama ilişkin çok boyutlu bir ölçme aracının işlemselleştirilmesi hedeflenmektedir. Üçüncü olarak risk performansının ölçülmesi için yeni bir risk performansı boyutunun işlemselleştirilmesi hedeflenmiştir. Tezin birinci bölümünde dinamik yeteneklerin kavramsal çerçevesi çizilmektedir. İkinci bölümünde improvizasyon kavramına disiplinlerarası bakış ve ardından yönetim ile ilişkisi tartışılmaktadır. Üçüncü bölümde araştırma hipotezleri ve araştırma modeli, dördüncü bölümde araştırma yöntemi, beşinci bölümde ise analizler ve bulgular ve takip eden son bölümde elde edilen bulguların yorumlanması, araştırmanın kısıtları ve de ileriki araştırmalar ile yöneticiler için tavsiyeler yer almaktadır. Araştırmada kapsamında, İzmir ilinde faaliyet gösteren 181 firmanın üst düzey yönetici/sahibinin verdiği yanıtlar doğrultusunda yapılan analizler sonucunda, dinamik yeteneklerle ilgili arzu edilen üç düzeyli örtük yapı doğrulanmıştır. Bunun yanı sıra, stratejik improvizasyonun çok boyutlu yapısı elde edilmiştir. Dinamik yeteneklerin ve stratejik improvizasyonun firma performansı üzerindeki etkileri ortaya konarak, hem araştırmacılar hem de iş insanları için önemli bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this dissertation is to contribute to strategic management literature in some aspects. At first, Wang and Ahmed's (2007) conceptual dimensions regarding dynamic capabilities, namely; adaptive, absorptive and innovative capabilities, is aimed to operationalized as an inclusive, yet pure measurement scale. Innovative capability, as considered one of the sub-dimension of dynamic capabilities, has been expanded by developing two new sub-dimensions; imitative innovation and aesthetic innovation, in order to attain comprehensive innovative measurement scale. Secondly, improvisation is discussed at strategic level and in regard to concept, multi-dimensional construct is constituted and operationalized. Thirdly, in order to measure risk performance, new measurement scale is aimed to operationalize. In the first section of the study, conceptual framework of dynamic capabilities is defined. In the second section, improvisation is discussed from interdisciplinary perspective and then it's relation to management science. In the third section, research hypothesis and research model, in the fourth section research methodology, in the fifth section analysis and results and finally in the last section overall conclusion, research limitations and recommendations for the further research, and implications for business world are presented. Within the scope of this research, 181 firms' (which operating in the province of Izmir) executive managers/firm owners answers were evaluated. The results confirmed the third order dynamic capabilities construct. On the other hand, the multi-dimensional structure of strategic improvisation is obtained. The effects of dynamic capabilities and strategic improvisation on firm performance were executed and some important findings for both academicians and business people were attained.