Dinamik yetenekler perspektifinde stratejik çeviklik ve performans: Teknoloji girişimlerinde finansal sermayeye erişimin aracılık etkisi
Strategic agility and performance within the dynamic capabilities perspective: The mediating influence of financial capital access in technology ventures
  1. Tez No: 956725
  2. Yazar: MUKTEDİR GEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışma, dinamik yetenekler teorisi çerçevesinde stratejik çevikliğin (SÇ) firma performansı (FP) üzerindeki doğrudan etkisini ve finansal sermayeye erişim (FSE) aracılığıyla dolaylı etkilerini, Türkiye'deki teknoloji girişimleri bağlamında incelemektedir. Nicel, kesitsel ve tanımlayıcı-ilişkisel bir tasarım kullanılarak, 2015-2025 yılları arasında kurulmuş 85 teknoloji girişiminin karar vericilerinden çevrimiçi anket yoluyla veri toplanmıştır. Hipotezler Spearman korelasyonu, hiyerarşik çoklu regresyon ve PROCESS Model 4 aracılık analizi ile test edilmiştir. Bulgular, stratejik çevikliğin finansal sermayeye erişimi anlamlı ölçüde artırdığını ve FSE'nin firma performansının güçlü bir yordayıcısı olduğunu göstermektedir. SÇ'nin FP üzerindeki doğrudan etkisi orta düzeyde anlamlı olup, toplam etkinin yaklaşık %52'si finansal sermaye aracılığıyla dolaylı olarak gerçekleşmektedir. Model, performanstaki varyansın %54'ünü açıklamaktadır. Ek bağlamsal analizler, uluslararası pazar faaliyeti düzeyinin FSE'ye ve girişim gelişim aşamasının FP'ye ilave katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Sonuçlar, stratejik çevikliğin çevresel sinyalleri algılama ve hızla yeniden yapılandırma yeteneğinin yanı sıra finansmana erişimi kolaylaştırarak da girişim performansını artırdığını doğrulamaktadır. Çalışma, girişimcilere finansman arayışlarının yanında stratejik yetkinliklerini geliştirmeleri ve politika yapıcılara çeviklik kapasitesini artıran destek programları tasarlamaları konusunda rehberlik sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the direct effect of strategic agility (SA) on firm performance (FP) and its indirect effect mediated by access to financial capital (AFC) within technology start-ups operating in Türkiye, whitin the dynamic capabilities perpective. Conducted using a quantitative, cross-sectional, and descriptive-correlational design, the research collected data via an online survey from decision-makers at 85 technology start-ups founded between 2015 and 2025. Hypotheses were tested with Spearman correlations, hierarchical multiple regression, and PROCESS Model 4 mediation analysis. The results show that strategic agility significantly increases access to financial capital, and AFC strongly explains firm performance. SA's direct impact on FP is moderately significant; about 52 % of its total effect is transmitted indirectly through financial capital. The model accounts for 54 % of the variance in performance. Supplementary contextual analyses reveal that the level of international market engagement further contributes to AFC, and that venture development stage provides additional explanatory power for FP. The findings confirm that strategic agility supports venture performance not only through sensing environmental signals and rapid reconfiguration capabilities but also by facilitating access to finance. The study offers guidance for entrepreneurs to develop strategic capabilities in tandem with funding pursuits and for policy-makers to design support programs that strengthen agility capacities.