Ortaokul (İlköğretim) 7. sınıf öğrencilerinin müze, kültür, tarih alan bilgisi ve bilinç düzeylerinin incelenmesi: Kars ili örneği
The studying on conscious and museum area knowledge levels of primary school 7th class students
- Tez No: 425185
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR KOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzecilik, Education and Training, Museology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; ülkemizde özellikle Ortaokul (ilköğretim) sosyal bilgiler derslerinde, ayrıca ilkokul ve ortaokul kademelerinde eğitim öğretim gören öğrencilere; Sosyal Bilgiler dersi kapsamında; müze ve kültürün ulusal düzeyde işlevini, etkinliğini, yerel örnekler ve kıyaslamalarla açıklamaktır. Aynı şekilde müzelerin varlığını, kültürün önemini hissettirmek ve müze ziyaretleri konusunda öğrencilerde algı oluşturmaktır. Bu gibi yöntemlerle öğrencilerde kültür konusunda farkındalık oluşturulmasına ve müzelerin eğitim öğretim amaçlı olarak işe koşulmasına katkı sağlamak hedeflenmiştir. Ayrıca öğrencilere müzelerle ilgili alışılmışın dışında, farklı bir bakış açısı kazandırılmak istenmiştir. Bu şekilde Sosyal Bilgiler dersinin ulusal boyuttaki hedeflerinden birkaçına ulaşılmaya çalışılmıştır. Söz konusu çalışmada ortaokul 7. Sınıf öğrencilerinin, Kars ilinin müze ve tarihi-kültürel yerleri ile ilgili alan bilgisi ve bilinçlilik düzeylerinin belirlenmesine yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Söz konusu çalışmanın ortaokul öğrencilerinin müze, kültür, tarih alan bilgi ve bilinçlilik düzeylerinin belirlenmesine yönelik, öğrenci görüşlerinden hareketle ortak bir anlayış çerçevesinde olası eksikleri tespit etmek ve çözüm önerileri ortaya koymak açısından önemli olduğu düşünülmektedir. Araştırma Kars ili merkezindeki değişik lokasyonlarda bulunan yedi okul, üç yüz elli üç ortaokul 7. Sınıf öğrencisine 30 maddelik 5'li likert türü bir ölçek uygulanarak hazırlanmıştır. Anket uygulaması sonucunda elde edilen veriler istatistiksel olarak SPSS 18 programında değerlendirilmiş ve yorumlanarak sonuçlar ortaya konulmuştur. Araştırmada elde edilen veriler, genel olarak Kars İl'indeki ortaokul öğrencilerinin Kars'ın müze, kültür ve tarihi yerleri potansiyelinin yüksek olduğu yönünde olup, ancak eksik olan bazı durumların tamamlanmasıyla daha da iyi duruma geleceği şeklinde bulgulara ulaşılmıştır. Bu çalışmanın ayrıca Eğitim Fakültelerinin, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü ile Okulöncesi Öğretmenliği Bölümü öğrencilerine ve bu alanlarda aktif olan öğretmenlere, eğitim öğretim faaliyetlerinde yardımcı olacağı ve Müze Eğitimi kavramının etkili kullanımında orijinal fikirler vereceği kanaatindeyim. Böylece öğrenme öğretme sürecinde müzelerin etkili bir şekilde kullanılması öğrenme sürecini oldukça kolaylaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
The basing aim of this study; is to firstly create perception about the functions and effections of the museums at a national level on the existing, importance and the visiting of museums by explaining with the help of local examples and coparisons to the secondary school students having education in the frame of social sciences courses in our country, contribute them to be busy with some educative vork about museums with these methods and make them have a new different vision about museums. By this way it was tried to reach afew targets/aims of the social sciences course/lesson having a national dimension.This study was carried out to define the cosciousness level and the area knowledge related to the museum and historical, cultural places. It is thought that this study is important because of finding out some problem solving and defining the shortcomings in the frame of shared understanding basing on the students' point of views. This study prepared by applying a 5 point likert questionnaire, that is to say, the questionnaire had 5 classified options to the 350 primary school 7 years' students deviding into 7 schools in some different places in Kars city. The data handed after applying the questionnaire and in the end of the study were evaluated with the help of SPSS 18 programme and the results were found out by commending. The data handed from the study, showed that he primery school studens living in Kars had the potantial of museums, culture and historical places was high but in the future if some of the problems are solved it will be eaasy to have beter positions about this perception. I believe that this study will help the social sciences and preschool students and the teachers being active in these areas in their educating activities and give some more original ideas about effective usage of museum education concept. By this way it can be said that the effective using of museums in learning process will maket he learning process easy.