Gri ilişki yöntemi ile personel değerlendirme üzerine bir çalışma
A study on the evaluation method of grey incidence analysis
  1. Tez No: 425195
  2. Yazar: ÖZLEM KARADAĞ ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖTÜKEN SENGER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemlerinden Analitik Hiyerarşik Proses (AHP) ve Gri İlişkisel Analiz (GİA) yöntemlerinin ile Personel Değerlendirme surecindeki etkinliği incelenmiştir. Bu kapsamda, mobilya sektöründe faaliyet gösteren bir üretim işletmesinde Personel Değerlendirme çalışması yapılmıştır. İşletmede son bir yıl içinde çalışan mavi yakalı personel için değerlendirme yapılırken, önce AHP süreci ile değerlendirme kriterlerinin ağırlıkları belirlenmiş, daha sonra GİA yöntemi ile personelin Personel düzeyleri ölçülüp sıralanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, Multi-Criteria Decision Making ( MCDA ) method of Analytical Hierarchy Process (AHP) and Grey Incidence Analysis, (GIA) activity in the staff evaluation process and the method was investigated. In this context, the staff evaluation in a manufacturing company operating in the furniture industry is made . Blue -collar workers in the business over the past year in assessing staff before the evaluation criteria weights are determined by AHP process , then the performance levels of staff measured by GIA method listed