C-reaktif protein (CRP) düzeyinin elektro immun difüzyon (EID) yöntemi ile denenmesi, lateks aglütinasyon (LA) ve radyal immun difüzyon (RID) yöntemleri ile kıyaslanması
  1. Tez No: 4252
  2. Yazar: Y.FUAT BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. K. MUZAFFER ÜSTDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
42 ÖZET Bu çalışmamızda; Yurdumuzda C-Reaktif Protein (CRP) miktar tayini için kullanılmayan Elektro İmmun Difüzyon (EID), diğer adıyla Roket İmmun Elektroforez (RIE) tekniğini CRP miktar tayini için uyguladık. Elektroforez işleminin % 1 lik agar içerisinde % 3 V/V antikor ihtiva eden jel ile 2 mM kalsiyum laktat ilave edilmiş barbital tampon (iyonik kuvveti 0.07, pH 8.6) kullanılarak 10 V/cm. akım verilmek sureti ile 5 saat sürede yapılmasının uygun olacağını gözledik. EID yönteminin hassasiyetini ölçmek amacı ile aynı örnekte 20 kez yapılan ölçümler sonucu standart sapma (SD) 0.018 ve varyasyon katsayısı (CV) nın da % 2.87 olduğunu saptadık. Aynı işlemi RID yöntemi ile 22 kezk3 yaptık ve standart sapmanın (SD) 0.137 ve varyas yon katsayısının (CV) % 1.87 olduğunu gözledik. Daha sonra 276 serum örneğinde Lateks Aglüti - nasyon (LA), Radyal Immun Difüzyon (RID) ve Elektro Immun Difüzyon (EID) yöntemleri ile CRP düzeylerini tesbit ettik. EID ve RID yöntemleri ile elde edilen değerlerin istatistiksel olarak karşılaştırılması so - nucu r = 1 saptanarak her iki yöntem arasında tam bir korelasyon bulunduğunu, böylece EID yöntemini CRP düzeyinin ölçümünde güvenilerek kullanılabileceği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
kh SUMMARY In this study; we tried to determine the quantity of C-Reactive Protein (CRP) by applying Electro Immuno Diffision (EID), often called Rocket Immuno Electrophoresis (RIE) technique which is not used in our country for CRP determination. We observed that the proper conditions for this method were; using barbital buffer solution carrying 2 mM Calcium Lactat (ionic strength 0.07, pH = 8.6), agar plates containing 3 % anti CRP antibody and applying 10 V/cm current during the electrophoresis for 5 hours. In order to determine the sensitivity of EID technique we found standart deviation (SD) 0.018 and coefficient of variation (CV) 2.87 % using the same sample for 20 times. The same process was carried with RID method for 22 times and SD of 0.137, CV of % 1.87 were found. Afterwards we determined CRP levels of 276 serum samples by using Latex Aglutination (LA), Radial Immuno Diffusion (RID) and Electro Immuno Diffusion (EID)45 methods. When the values obtained by EID and RID methods were compared statistically, it was found that r = 1 and there was a complete corelation between the two methods. As the result of this study it is indicated that EID technique is a confident method for determination of CRP levels.