Türkiye'de otomotiv sektöründe yoğunlaşma ve büyüme üzerindeki etkisi
The automotive industry concentration and the impact on growth in Turkey
- Tez No: 425259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, ekonomide anahtar sektörlerden biri olan otomotiv sektörünün piyasa yapısını yoğunlaşma analizleriyle belirlenmesidir. Ayrıca otomotiv sektörünün diğer sektörlerle yakından ilişkili olması nedeniyle ekonomik büyüme üzerindeki etkisi analiz edilmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde, otomotiv sektörünün tarihçesi, sektörün günümüzde etkisi ve sektörde yaşanan sorunlar ve atılan adımlar üzerinde durulmuştur. Araştırmanın ikinci bölümünde, Rekabet gücünün doğru belirlenebilmesi ve sektörün nasıl bir yol izlemesi gerektiğinin bilinebilmesi için sektörün piyasa yapısı yoğunlaşma analizleriyle belirlenmiştir. Araştırmamızda yoğunlaşma ölçümlerinden N-firma yoğunlaşma oranı(CRN), Hirschman-Herfindahl Endeksi(HHI) ve Entropi Endeksi (EI) kullanılmıştır. Araştırmanın üçüncü ve son bölümünde, 1982-2014 verileri kullanılarak otomotiv sektörü satış hasılatı ve otomotiv sektörü satış ihracatı ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki Granger Nedensellik Testiyle test edilmiştir. Analiz sonucunda otomotiv sektörü satış hasılatı ile Gayri Safi Yurtiçi Hasıla(GSYH) arasında çift yönlü ilişki olduğu sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the market structure of the automotive industry, which is one of the key industries in economy, through concentration analysis. Also, because of its close relationship with the other industries, the impact of automotive industry on economic growth is analyzed.In the first part of the study, the history of automotive industry, the effect of the sector in the contemporary age, the problems in the industry and the steps taken are discoursed. In the second part, the market structure of the industry is analyzed by concentration analysis to accurately determine the competition power of the industry and the course the industry should take. In the analysis, from the concetration measures, N-firm concentration rate (CRN), Hirschman-Herfindahl Index (HHI) and Entropy Index (EI) are used.In the third and last part of the study, the relationship between the automotive industry sales revenue, automotive industry sale exports and economic growth is analyzed with Granger Causality Test for 1982-2014 period. In the analysis, it is found that there is a two way causality relationship between the automotive industry sales revenue and the Gross Domestic Product (GDP).