Yıllara yaygın inşaat ve onarım işlemlerinin Vergi Usul Kanunu ve Türkiye muhasebe standartları 11 açısından muhasebeleştirilmesine yönelik bir uygulama
An application towards the accounting of the construction and repair operations in term of the Tax Procedure Law and the Turkish accounting standards 11
  1. Tez No: 425260
  2. Yazar: SEMİH AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİŞTAH SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
İnşaat sektöründe faaliyet gösteren firmaların, yıllara yaygın inşaat ve onarım faaliyetlerinin Vergi Usul Kanunu ve Türkiye Muhasebe Standartları 11 İnşaat Sözleşmeleri Standardı kapsamındaki muhasebe uygulamaları tezin konusunu oluşturmaktadır. Vergi mevzuatımız gereği yıllara yaygın inşaat ve onarım işlerinde kullanılan gelir tespit yöntemi tamamlanmış sözleşme yöntemidir. Bu yöntem, işin tamamlandığı yılda kar veya zararı hesaplamaya yöneliktir. Türkiye Muhasebe Standartları 11 İnşaat Sözleşmeleri Standardında belirtilen yöntem ise tamamlama yüzdesi yöntemidir. Bu yöntem de, işin başladığı, devam ettiği ve tamamlandığı her yıl için kar veya zararın ayrı ayrı hesaplanmasına yöneliktir. Çalışmada öncelikle yıllara yaygın inşaat ve onarım faaliyetleri ile ilgili kavramlar açıklanmış, akabinde de bu faaliyetlere özgü vergilendirme ve gelir tespit yöntemleri açıklanmıştır. Uygulama bölümünde ise, inşaat sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin üstlendiği yıllara yaygın inşaat ve onarım işine ait faaliyetlerin muhasebeleştirilmesi, Vergi Usul Kanunu ve Türkiye Muhasebe Standartları 11 İnşaat Sözleşmeleri Standardı kapsamında değerlendirilmiştir. Sonuç olarak da, bu iki yönteme göre yapılan muhasebe kayıtları neticesinde elde edilen veriler karşılaştırılarak çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Firms operating in the construction sector, the Tax Procedure Law and the years of construction and repair activities within the scope of Turkey Accounting Standard 11 Construction Contracts Standard accounting practices are the subject of the thesis. Our income tax legislation of the detection method is widely used in construction and repair work is complete contract method to the year required. This method is intended to calculate profit or loss in the year the job was completed. Turkey Accounting Standard 11 Construction Contracts the percentage of completion method described in the standard method. In this method, which starts work continues and the profit or loss for each year in which the calculation is completed separately. The study describes the first years of the concepts related to construction and repair activities, followed by income taxation and specific detection methods are explained in these activities. In the implementation stage, the recognition of activities for the years of construction and repair work undertaken by a company operating in the construction sector, the Tax Code and has been assessed under Turkey Accounting Standards 11 Construction Contracts Standard. Consequently, the data obtained by these two methods to do the accounting records were made in comparing the inference result.