Kamu hastanelerinde çalışanlara beyaz kod uygulaması: Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde bir uygulama
White code practice in public hospital: An application in Aydın Hospital Gynaecology and Children's diseases department
- Tez No: 425261
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Kamu Yönetimi, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Public Administration, Health Care Management
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüzde Türkiye'de genel perspektifte her alanda, özelde sağlık çalışanlarına yönelik şiddette bir artış olmuştur. Yaşam hakkı ihlallerinin arttığı bu dönemde sonuçları çok net olmamakla birlikte yeni düzenlemeler yapılmış ve yapılmaktadır. TBMM'de sağlık çalışanlarına uygulanan şiddete yönelik komisyon kurulmuş, Sağlık Bakanlığı“Çalışan Güvenliğinin Sağlanması Genelgesi”yayınlamış ve sivil toplum kuruluşları halkı bilgilendirmek için çalışmalar yapmıştır. Hastanelerde renkli kod uygulaması ile haberleşme ağı oluşturulmuş; tüm hastane personelinin karşılaşacağı fiziksel saldırı, taciz ve şiddete maruz kalmaları durumunda alınacak güvenlik önlemlerini ve yapılacak işlemleri belirlemek için beyaz kod uygulamasına geçilmiştir. Güncel bir sorun olan sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için uygulanan beyaz kod, çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde yapılan çalışmadan elde edilen veriler ışığında ulaşılan sonuçlar arasında saldırıya maruz kalma yerlerinin uzman hekim, hemşire ve ebe olma durumuna göre farklılık gösterdiği; uzman hekimlerin, hemşirelerin ve ebelerin büyük çoğunluğunun en fazla acil serviste saldırıya maruz kaldıkları; bir saatten az bekleme süresinin olduğu gözlenmiştir. Çalışmanın sonucunda kamu hastanelerinde beyaz kod uygulamasının iyi yönetişime örnek teşkil ettiği söylenebilir. ANAHTAR KELİMELER: Kamu Hastaneleri, Beyaz Kod, Şiddet.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there has been a dramatic increase in violence against healthcare professionals with a broad perspective in all areas of Turkey. At this period, violation of right to live has increased dramatically and new regulations were done although the results are not clear enugh. A commission related to violence against healthcareprofessionals was set up in Turkish Grand National Assembly. The ministry of health published " a circular letter to provide safety for workers in health department'' and çivil society performed various works to raise awareness of public. With the colourful code application,network connection at hospitals was put into an effect to prevent physical violence, sharassment and define the precautions for those.The white cod that is used to prevent the current violence against healthcare workers is the main subject of our academic research. The studies that were conducted at Aydın Gynaecology and Children Diseases Hospital Show that the places people expose to violence change as to positions of specialists,nurses and midwies.Most of themare exposed to violence at emergency servises where waiting periods are less than an hour.As a result of the study,it this defined that White code application can be a good example for vell-organised governance. KEYWORDS: Public Hospitals, White Code, Violonce