Turizm alanlarının yaşam döngüsü üzerine bir araştırma: Kuşadası örneği
A study on the tourism area life cycle: The case of Kuşadası
  1. Tez No: 425425
  2. Yazar: İSMET GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SOMUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Son yıllarda belli başlı turist destinasyonlarından biri olarak gelişme gösteren ve Dünya'da 2013 yılında 38 milyon ziyaretçiyle en çok uluslararası turist çeken 6. destinasyon olan Türkiye'de, önemli deniz turizmi merkezleri olan Saroz Körfezi, Ayvalık, Kuşadası, Bodrum ve Antalya gibi tatil yerleri çirkin, plansız bir büyümeyle büyük bir tahribat sonucu İngiltere'deki Blackpool ile aynı kaderi paylaşma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Çünkü bu mekânlarda sürekli olarak yeni binalar inşa edilmekte, toz ve gürültü kirliliği görülmekte bu hızlı gelişme karşısında sahil yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle araştırmada, Turizm Alanları Yaşam Döngüsü Modeli ile Türkiye'de turizme ilk açılan mekânlardan biri olan Kuşadası turizminin yaşam döngüsünü ortaya koyup, bu döngünün gelecekte nereye varacağını incelemektedir. Bu çerçevede araştırma boyunca şu sorulara yanıt aranacaktır: Turizm alanları yaşam döngüsü teorisi nedir? Kuşadası'ndaki mevcut turizm sektörü turizm alanları yaşam döngüsü teorisinde hangi evrededir? Kuşadası'nda turizmin başlangıcı, gelişimi ve bugünkü durumunda hangi faktörler etkili olmuştur? Araştırma boyunca, bu sorulara cevap aranırken çok çeşitli birincil ve ikincil veri kaynakları elde edilmeye çalışılmıştır. Bu verilerin temininde nitel araştırmalarda en çok kullanılan, görüşme, gözlem ve yazılı dokümanların incelenmesi teknikleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz yoluyla analize tabi tutulmuştur. Sonuç olarak, Butler'in teorisinde ortaya atılan bütün aşamalar ne yazık ki Kuşadası'nda yaşamıştır. Bu aşamadan sonra Türkiye'nin turizm politikalarının bir yansıması olarak Kuşadası'nın iyi bir model oluşturması ve sürdürülebilir turizm temellerinin ülke çapında atılması için gerekli derslerin çıkarılabileceği bir destinasyon olarak görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Critical destinations of sea tourism like Saros, Ayvalık, Kuşadası, Bodrum and Antalya in Turkey which is one of the most developing areas all over the World, have the common destiny with Blackpool in England which has the unplanned urbanization problem. In these cities, new buildings are always raising, dust and noise pollution are always increasing. And there is no enough seaside. For this reason, in the research, the aim is that to dedicate the lifecycle of tourism in Turkey and compare this with the lifecycle of tourism in Kuşadası which is the first gate of tourism in Turkey. In this case, the answers will be questioning on the research: What is the theory of lifecycle in touristic places? Kuşadası is in which phases according to that theory? What were the reasons for development of Tourism in Kuşadası, in the beginning, devoloping and today? During the research, while seeking for these questions, there are used many primary and secondary resources. While doing this, what the most important techniques were meeting, observing and analyzing of written documents. Datas are descriptively analyzied. Finally, all processes of Butler's theory is seen in Kuşadası, as well. After this process, to become a good model for tourism in Turkey, some necessary things should be done in Kuşadası.