Anayasal devlette temel hak ve özgürlükler düzeni
Basic rights and freedoms in the constitutional order of the state
  1. Tez No: 425428
  2. Yazar: MAHMUT GÖKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 352
Özet
Devlet iktidarının sınırlandırılması çok eski çağlara kadar uzanmakla birlikte bunun temel hak ve özgürlükler doğrultusunda olması ve anayasal güvenceye kavuşturulması Aydınlanma çağıyla birlikte düşünce dünyasında yer almaya başlamıştır. Temel hak ve özgürlüklerin garantörü olan devlet aynı zamanda bunların en kuvvetli potansiyel ihlal edicisi konumundadır. Devletin garantör sıfatının öne çıkarılıp ihlal edici potansiyelinin dizginlenmesi için devlet yetkileri ve gücü sınırlanmalıdır. Ayrıca bunun en üst norm niteliğine sahip yazılı bir anayasada hüküm altına alınması gerekmektedir. Üstelik bu sınırlamanın amacı temel hak ve özgürlükleri koruma, geliştirme ve hayata geçirmek olmalıdır. Anayasal devlet, temel hak ve özgürlükler bakımından keyfi bir iktidara alternatif olmak üzere ortaya çıkmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde anayasal devletin temel kavramları ile hukuk devleti, kuvvetler ayrılığı ve insan hakları gibi temel kurumlarına, ikinci bölümde ise her devletin insan haklarına ilişkin olarak üstlenmiş olduğu fonksiyonlar olan tanıma, koruma ve gereğini yerine getirme fonksiyonlarının ile anayasa yargısının anayasal devletteki görünümüne yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
While state power dates back to ancient times with the limitation that is not in line with fundamental rights and freedoms and ensuring the constitutional guarantees in the world of thought began to take place with the Enlightenment. State, which is the guarantor of fundamental rights and freedoms at the same time is the most powerful of these potential violator . Removed ahead of the state's title to be restrained guarantor powers and the state of infringing potential should be limited . It also needs to be taken under the provisions of a written constitution that has the highest quality standards . Moreover, the purpose of this restriction fundamental rights and freedoms , protection and development should be implemented. Constitutional state , has emerged to be an alternative to an arbitrary power in terms of fundamental rights and freedoms. Constitutional state's basic concepts of rule of law in the first part of the study , the separation of powers and the fundamental institutions such as human rights , in the second section each state's recognition of the functions it has assumed with regard to human rights protection and the functions fulfill the requirements are included in the view of the constitutional state of the constitutional judiciary.