Çağdaş Çin şiirinde modern Rus şiirinin izleri
The influence of Russian poetic tradition on contemporary Chinese poetry
- Tez No: 425429
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, Rus edebiyatı Gümüş Çağı dönemi yazarlarının bugünkü Çin şiirindeki yeri ve önemini kapsamlı bir şekilde incelemek amaçlı disiplinlerarası bir yaklaşım kullanılmaktadır. Çalışmanın amacı, Çinli sanatçıların“Gümüş Çağı”na duydukları merakın temelinde yatan siyasi olmayan faktörleri meydana çıkarmak, onları incelemek ve sistemleştirmektir. Araştırma hipotezi şudur: Çinli şairlerin“Gümüş Çağı”na karşı duydukları merak, Rusya'yı körü körüne bir taklit değildir. Çalışmanın ilk bölümünde, geleneksel Çin ve Rus şiirinin özellikleri, tarihi gelişimi ve temsilcileri; ikinci bölümünde – Çin-Rus kültür ve edebiyatı arasındaki karşılıklı etkileşimden söz edilmektedir. Üçüncü bölümünde ise edinilen bilgilere dayanılarak, Duo Duo, Hai Zi, Wang Jiaxin, Zhang Zao, Xi Chuan, Bai Hua, Yang Lian ve Ouyang Jianghe de dahil olmak üzere yedi seçkin şairinin sanatsal ilkeleri, yukarıda adları geçen“Gümüş Çağı”nın temsilcilerininkiyle kıyaslanarak sunulan hipotezin doğruluğu ispatlanmaktadır. Bu çalışmanın bilimsel yeniliği şundan ibarettir: Çin-Rus edebi alışverişi, araştırmaları tarihi boyunca ilk defa sadece karşılaştırmalı edebiyat gözüyle bakılmakla yetinmeyip felsefi paradoks açısından da değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the profound influence of the pleiad of Russian Silver Age writers on the shaping of the Post-Obscure poets' aesthetic vision via an integrated, interdisciplinary approach. The departure point for the author's train of thought is a series of poems dedicated to Marina Tsvetaeva (Duo Duo, Zhang Zao), Anna Akhmatova (Xi Chuan, Yi Sha), Boris Pasternak (Wang Jiaxin), Osip Mandelstam (Bai Hua). The research target lies in the disclosure and systematization of major non-ideological and non-political factors constituting a basis for the so-called Silver Age fever among contemporary Chinese poets; loosening the rigid, conventional notion that the interaction between these two literary traditions is limited to a dozen classical masterpieces and thousands of third-rate odes to the communist regime. The hypothesis is as follows: a deep interest in the Mandelstamian generation's work is much more complicated than just a superficial blind imitation; an ordinary mimetic desire dressed up in the postscript“献给xxx”. The scientific novelty of this work consists of considering the Silver Age fever phenomenon from the standpoint of a classical philosophical puzzle – the Paradox of Theseus's Ship. Today's poetry in China itself is viewed as the embodiment of Theseus's ship. Hence, the research question raised is to what extent has Post-Obscure poetry, severely exposed to the Russian literary breezes, managed to sustain itself. The final section of this work focuses on the metamorphoses undergone by Bai Hua and Ouyang Jianghe's poetic perception under the influence of Mandelstam's linguo-philosophical ideas and thus substantiates the hypothesis stated above.