Ethem Baran'ın hikâyeleri üzerine bir inceleme
A study on Ethem Baran's modern short stories
  1. Tez No: 425430
  2. Yazar: BAHMAN SİDİQ HASSAN HASSAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN KUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Ethem Baran, konuları insan ve toplum gerçeğini yansıtan, bu ortamı okuyucuya aktarırken de kendi yaşadıklarını, yaşam görüşünü, ressamlığını, dile hakimiyetini de katan renkli bir dünya sunmaktadır. Öykülerinde, günümüzde çoğu kez unutulmuş değerleri, sevgiyi, dostluğu, yardımlaşmayı, bozulmamış doğayı dile getirmektedir. Öyküleri, konuları ile olduğu kadar, kullanılan dil ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Yitirilmekte olan dilsel değerler de öyküleri renkli kılan noktalar arasındadır. Bu çalışmada, Ethem Baran'ın (Unuttuğum Bütün Akşamlar), (Dönüşsüz Yolculuklar Kitabı), (Bozkırın Uzak Bahçeleri), (Evlerimiz Poyraza Bakar) ve (Bulut Bulut Üstüne) adlı öykü kitapları, konu ile paralel olarak, Türkçe dil yapısı ile ele alınmış, bu yapının öykülerdeki gelişimi izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ethem Baran, who reflects the reality of human society in his tales issues, when he transfered this medium to the reader offering a world with minimum rich different color and the adding his experience which he lived and his life's view, ordination and full control of using words where telling in his stories about the forgotten values in our day also love, friendship and cooperation and unspoiled nature. His stories draw attention to it language skills which are used as much as its issues and the use of linguistic values forgotten among the pointes that decorated his tales colors glamorous in this research, in parallel with the stories that issues dealing with the Turkish language structure, it has monitor the developments in this structure in the story (The Whole Evening I Forgot it) and (The Book of No Return Trips), (Far Gardens for Steppe), (Our Homes Look to The North) and (The Clouds Above The Clouds) to Ethem Baran.