Eser sözleşmesinde yüklenicinin temerrüdünün sonuçları
The results of contractors default in work contracts
  1. Tez No: 425437
  2. Yazar: ORHAN HUDATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN İŞGÜZAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Eser sözleşmesi tam iki tarafa borç yükleyen, yüklenicinin bir eser meydana getirmeyi karşılığında iş sahibinin bir bedel ödemeyi üstlendiği sözleşmedir. Günlük hayatımızda çoğu kişi tarafından farkına varılarak veya varılmadan binlerce eser sözleşmesi yapılmaktadır. Eser sözleşmesi diğer (satım, vekalet vs.) sözleşmelerle ortak niteliklere sahip olduğu gibi kendine has özelliklere (eser karşılığı ödenen bedelin para ile ödenmesi vb.) de sahiptir. Eserin teslimi ancak onun tamamlanması ile mümkün olduğuna göre, eser sözleşmesinde yüklenicinin eser meydana getirme borcu ve eseri teslim etme borcu olmak üzere iki asli edim borcu bulunmaktadır. Yüklenicinin esri teslim borcunda temerrüde düşmesi için, onun edimi zamanında yerine getirmemiş olmasının, yani ifadaki gecikmesinin, objektif olarak borca aykırılık teşkil etmesi gerekir. Yüklenicinin temerrüdü zamanı Kanun iş sahibine bazı seçimlik hakları tanımıştır ki, bu da iş sahibinin uğramış olduğu zararın karşılanması içindir.
Özet (Çeviri)
The contract of construction which typically imposes obligation to both parties, is a kind of agreement by which the contractor undertakes bringing about a work, on the other side the party ordering the work pays the consideration. In our daily lives several people consciously or unconsciously are making thousands of construction contract. The contract of construction has not only the general factors like other contracts (sale, attorney, etc.) but also the factors which are special for that (the consideration must be paid in cash, ect.). The delivery of the work is possible after the completion that is why it is considered that the contractor has two undertaken one finishing the work the other delivering it. For considering the contractor as failed in meeting the obligation of delivering the work objectively he must be unable to deliver the work on time. In that case several rights has been determined for the employer by legislation with aim of fulfilling the loss.