Ortaçağ İspanyası'nda büyü ve büyücülük ve yazınsal yapıtlara yansıması
Witchcraft, sorcery in Middle Age Spain and it's influence on literary works
- Tez No: 425439
- Danışmanlar: PROF. DR. NİL ÜNSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İspanyol Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Ortaçağ İspanyası'nda Büyü ve Büyücülük ve Yazınsal Yapıtlara Yansıması başlıklı bu çalışmada, yapıtlarda büyü ve büyücülük kapsamında ele alınan konular araştırıldı. Ortaçağ İspanyası'nda büyü ve büyücülükle ilgili yayımlanmış yapıtlar arasından seçilen üç temel yapıt, bahsedilen konular dahilinde incelendi. Seçilen yapıtlarda büyü ve büyücülüğe ilişkin toplumsal ve kültürel unsurlar, tarihsel yansımalar tespit edilmeye çalışıldı. Çalışma üç ana başlıktan oluşur. İlk bölümde genel hatlarıyla büyü kavramı ve tarihçesinden, büyü ve din ilişkisinden, Antik dönemde doğaüstü varlık inancından, büyücülüğün kökeni ve Ortaçağ Avrupası'na etkilerinden bahsedilir. İkinci bölümde Ortaçağ İspanyası'nda büyü ve büyücülüğün gelişiminden, bu süreçte gerçekleşen cadı davalarından, dönemin“ünlü büyücülerinden”, hem Hristiyan, Musevi ve Müslüman aydınların toplandığı bir kültür merkezi olarak bilinen hem de“kara sanatlar”olarak da adlandırılan büyü ve büyücülükle ilgili çeşitli pratiklerin geliştiği ve gerçekleştirildiği şehir, Toledo'dan bahsedilir. Üçüncü bölümde ise Ortaçağ İspanyol edebiyatının büyüye bakış açısı ve konuyla ilgili seçilen üç temel yapıt örneklerle incelenmiştir. Ortaçağ İspanyol edebiyatında büyü ve büyücük konuları temel alınarak gerçekleştirilen bu edebi çalışmanın, gelecekte bu konuya eğilecek araştırmacılar, öğrenciler ve konuya ilgisi olanlar için yararlı olması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Certain topics; witchcraft, sorcery has been studied in the related Spanish works of art through this study entitled as“Witchcraft, Sorcery in Middle Age Spain and It's influence on Literary Works.”Selected three works among the other works of art which were published during the middle age Spain, which was relevant to witchcraft, sorcery have been observed. In the course of study, the impact of historical events on society and culture has been scrutinized in the selected works of art. This study is composed of three parts. In the first part, the concept and history of sorcery, the relationship between sorcery and religion, the belief in supernatural being in antique ages, the origin of witchcraft, sorcery and its impact on middle age Europe has been explained. In the second part; the rise of witchcraft and sorcery in middle age Spain, prosecution of witches during this time, the notorious witches of the time, and the city Toledo which was known for cultural center where Christian, Jewish and Muslim intellectuals gathered, and where witchcraft and sorcery named as black arts were raised and practiced have been mentioned. As for the third part, the outlook of the middle age Spanish literature to sorcery and three main works of art have been explained through examples. This literary study which has dealt with witchcraft, sorcery in middle age Spanish literature, hopes to light the way for researchers and students who have interest in this subject in the future.