Borsa yatırımcılarının sosyo-psikolojik yapısı
- Tez No: 42547
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET SÜERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Gelişmekte olan borsalar, tez konumuzun açımlanması ve varılan sonuçlar konusunda gerekli ipuçlarını vermesi açısından gerçek birer laboratuvar işlevi görürler. Çünkü sosyo-psikolojik davranım tarzları, ekonomik-politik ilişkiler, bireysel tutumlar, pazar öncesi toplumsal ve bireysel tarzlarla, pazar ekonomisinin davranım normlarına doğru gelişirler. Önemli olan bu gelişim içinde ilgili değişiklikleri ve sosyo-psikolojik oluşumları etkin ve bilimsel bir şekilde takip etmektir. Burada özgün bir yatırım tarzı olarak borsa yatırımı ve ilgili yatırımcılar üzerinde durulmakta, farklı davranım tipolojileri ele alınmaktadır. Yatırım ve kişilik ilişkileri ve yatırım sürecinde oluşan davranım tarzları bir menkul yatırım tarzı olarak borsanın ayırt edici özelliğini gözler önüne sermektedir. Borsa aktörlerinin oyuncu ve yatırımcı olarak farklılaşması ve yeni bir ilişki tarzının ortaya çıkışı. Esas olarak, bu ilişki tarzının seans salonlarında kendini ifade etmesi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The emerging markets, serve as real laboraties for the purpose of clarifying the main features of these markets for our thesis and to give the clues towards a new evaluation. Since social-psychological behavioral patterns, economic and political relations, individual attitudes evolve from a classical norms of pre-market acts towards typical norms of the market economy. However, the most important thing is; to follow up the related changes and social-psychological formation in an effective and scientific manner. Here, it is dealth with stock market investment and the behaviours of the related investors taking into consideration the different behavioral tipologies. Investment and personality relationships, behavioral patterns formed during the investment process reveal the specific features of the stock market as a distinctive investment sector. Differentiations of the stock market actors as players and investors and formation of a new type of relationship. The expression of this relationship, is the aspect, mainly dealt with here as seen through the exchange rooms.