Politikadaki gerilimin Batı Afrika'daki finansal piyasalara ve reel ekonomiye etkisi: Nijerya örneği
The impact of political tension on financial markets and real economy in West Africa: Case study of Nigeria
  1. Tez No: 475770
  2. Yazar: MOSES KADALLAH BIAH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÜZEYİR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Politik istikrarsızlığın herhangi bir ülkenin ekonomik kalkınmasına ve finansal piyasalarının gelişimine zarar verme olasılığı yüksektir.Bu çerçevede bu çalışmanın amacı, Nijerya örneği üzerinden politik gerilimin reel ekonomi ve finansal piyasalar üzerindeki etkisini analiz etmektir.Çalışmanın iki odak noktası bulunmaktadır; PolitikGerginliğin Nijerya'nın reel ekonomisi (RGSYH) ve Nijerya finansal piyasaları (borsa) üzerindeki etkisini ölçmektir. Her iki odak noktası ayrı ayrı Autoregressive Distributed Lag (ARDL) modeliyle açıklanmaya çalışılmıştır.Çalışma 31 yıllık dönemi (1984 - 2015) kapsamaktadır.Çalışmanın bulgularına göre, iç çatışmanın uzun vadede reel GSYH üzerinde olumsuz ve belirgin bir etkiye sahip olduğu, ancak borsa üzerinde uzun vadede olumsuz bir etkiye sahip olmadığı ortaya konmuştur. Ayrıca, kısa vadede iç çatışmanın sadece bir periyod gecikmesi, kısa vadede reel GSYH üzerinde belirgin bir etkiye sahiptir ve öte yandan kısa vadede borsa üzerinde anlamlı bir etkisi yoktur. Ayrıca, açıklayıcı değişkenlerde herhangi bir kısa vadede dalgalanma durumunda, reel GSYH ve borsa endeksindeki dengesizliğin bir yıl içerisinde tekrar dengeleneceğine dair kanıtlar oluşmuştur. Bu sonuçlardan hareketle bu çalışmada, Nijerya hükümetinin iç çatışmayı sona erdirmek için teröre (Boko Haram) karşı mücadeleyi arttırmayı ve politik istikrarını sağlaması önerilmektedir. Bu durum yatırımcıların ülkenin ekonomisine ve finans piyasalarına (hisse senedi) yatırım yapabilecekleri elverişli ortam yaratmalarına yardımcı olacaktır.Ayrıca, bu araştırma, etnik gerginlik, yolsuzluk denetimi, demokratik hesap verebilirlik ve sosyo-ekonomik koşullar gibi dahil edilmeyen diğer değişkenlerde, dahil edildikten sonra reel ve finansal piyasalar üzerindeki etkisi genişletilerek analiz edilebilir.
Özet (Çeviri)
Political instability is detrimental to any country economic and financial markets development. The goal of this study is to analyze the impact of political tension on financial markets and real economy of West Africa: case study of Nigeria. Two models were constructed by employing the Autoregressive Distributed Lag (ARDL) model. Eviews was used to analyze the data. The study covered from 1984 – 2015. The study findings revealed that internal conflict has negative impact on real GDP in the long-run but not on stock markets. Also, only a period lag of internal conflict has significant impact on real GDP in the short-run while it has no significant impact on stock markets in the short-run. Moreover, there was evidence that disequilibrium in real GDP and stock markets are restored back to equilibrium within a year if there is any short-run fluctuation in the explanatory variables because the coefficient of the ECM was significant with the correctness of its sign though with large magnitude. It is recommended that Nigeria's government institute stop and search operations across the nation, and use state securities to crack down on Boko Haram's heads and members. The government also needs to strengthen its financial markets (stock). Substantial growth in financial inflows is required to retain the stock markets on a sustainable track deprived of resort to debt generating inflows. Furthermore, individuals interested in conducting future similar research may include other variables that were not included in this study like ethnic tension, control of corruption, democratic accountability and socio-economic conditions.