Finansal halkla ilişkiler faaliyetlerinde S- ticaret özelliklerinin Kent ve Taylor'ın diyalojik iletişim kuramı bağlamında yatırımcı perspektifinden değerlendirilmesi
Evaluation of S-commerce features in financial public relations activities from the investor perspective within the context of Kent and Taylor's dialogic communication theory
- Tez No: 941496
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN MURAT HAZAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 497
Özet
Bu çalışma, finansal halkla ilişkiler ve yatırımcı ilişkilerinin dijitalleşme sürecinde geçirdiği dönüşümü, s-ticaretin etkileşim, işbirliği, topluluk, sosyal yön ve haber akışı gibi temel özellikleri çerçevesinde, Kent ve Taylor'ın Diyalojik İletişim Kuramı bağlamında ele alarak, hisse senedi ve kripto para borsalarında yatırım yapan bireysel yatırımcıların perspektifinden incelenmiştir. Çalışma, yatırımcıların kullandıkları hisse senedi piyasaları ile kripto para piyasalarındaki s-ticaret platformları üzerinden yürütülen finansal halkla ilişkiler faaliyetlerinin, diyalojik iletişim ilkelerine ne ölçüde uygun olarak yürütüldüğüne ilişkin yatırımcıların katılım düzeylerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektedir. Araştırmanın coğrafi kapsamı Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile sınırlandırılmış; 805 bireysel yatırımcıya uygulanan anket yoluyla elde edilen veriler, demografik ve sosyo-ekonomik değişkenler, borsa türü ve yatırım davranışları açısından analiz edilmiştir. Bulgular, yatırımcıların kullandıkları dijital platformların bilgi asimetrisini azaltma ve güven inşa etmede önemli fırsatlar sunduğunu; ancak özellikle kripto para borsalarında güven eksikliği ve manipülatif iletişim stratejilerinin diyalojik iletişim çabalarını sınırladığını ortaya koymaktadır. Ayrıca, s-ticaretin sunduğu özelliklerin, diyalojik iletişim kuramı bağlamında finansal halkla ilişkileri güçlendirme potansiyelini tam olarak ortaya çıkarabilmesi için iletişim ve finans bilgisinin bütüncül ve eşgüdümlü bir şekilde kullanılması gerektiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, çalışma, s-ticaret özellikleri çerçevesinde Kent ve Taylor'ın Diyalojik İletişim Kuramı'nın finansal iletişim bağlamındaki idealize edilmiş yönlerini ve uygulama potansiyelini yatırımcı perspektifinden değerlendirerek, finansal halkla ilişkiler literatürüne teorik ve pratik katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the transformation of financial public relations and investor relations in the process of digitalization from the perspective of individual investors trading on stock and cryptocurrency exchanges. The research is framed within Kent and Taylor's Dialogic Communication Theory, focusing on key features of social commerce such as interaction, collaboration, community, social presence, and news flow. It aims to evaluate the engagement levels of individual investors regarding whether financial public relations specialists at companies or brokerage firms utilize social media accounts in accordance with dialogic communication principles. The geographical scope of the research is limited to the Republic of Türkiye and the Turkish Republic of Northern Cyprus, and data were collected through a survey administered to 805 individual investors. The data were analyzed in terms of demographic and socio-economic variables, types of exchanges, and investment behaviors. The findings reveal that the digital platforms used by investors offer significant opportunities to reduce information asymmetry and build trust; however, particularly in cryptocurrency exchanges, trust issues and manipulative communication strategies limit dialogic communication efforts. Furthermore, it was determined that in order to fully realize the potential of social commerce features to strengthen financial public relations within the context of dialogic communication theory, communication and financial literacy must be utilized in an integrated and coordinated manner. Ultimately, by evaluating the idealized dimensions and practical potential of Kent and Taylor's Dialogic Communication Theory within the framework of social commerce features from the investors' perspective, the study provides both theoretical and practical contributions to the financial public relations literature.