Bilişim çağında kadınların kartpostal üzerinden kurdukları simgesel etkileşim
Bi̇li̇şi̇m çağinda kadinlarin kartpostal üzeri̇nden kurduklari si̇mgesel etki̇leşi̇m
  1. Tez No: 425550
  2. Yazar: OĞUZ ÖZTOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİRDEVS GÜMÜŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Doğduğumuz andan itibaren toplumsal bir çevrede yaşarız. Bu toplumsal çevrede sayısız etkileşime gireriz. Bu etkileşimler sonucu, farklı sermayeler kazanırız. Bu sermayeler, ekonomik, kültürel ve sosyal olarak kategorilendirilebilir. Toplumsal çevrede yaşamamız sebebiyle, iletişime ve dolayısıyla da dile ihtiyaç duyarız. Konuşulan dili nasıl kullandığımız önemlidir. Sahip olduğumuz sermayeler dilin kullanımını belirler. Toplumsal cinsiyet de içinde yaşanılan toplumsal çevre ve iletişim yoluyla yeniden üretilir. Bu yeniden üretim, kadını erkeğe göre aşağıda konumlandırır. Bu konumlandırmanın içselleştirilmesi de, kadının gündelik hayatında gerçekleştirdiği her eylemde kendini gösterir. Bir iletişim formu olan kartpostal gönderimi üzerinden de toplumsal cinsiyetin yeniden üretilip üretilmediği okunabilir. Kartpostalın göndericiyle alıcı arasında bir etkileşim yaratması, somut bir nesne olan kartpostalı soyut bir köprüye dönüştürür. Buradan da toplumsal cinsiyetin konumu üzerine bir analiz yapılabilir. ANAHTAR KELİMELER: Habitus, simge, etkileşim, toplumsal cinsiyet, kadın,iletişim, dil, kartpostal.
Özet (Çeviri)
We live in a world which is surrounded by society, since we have been born. We have have numerous interactions in social environment. We gain various capitals in consequence of these interactions. These capitals could be categorized as economical, cultural, social capitals. Communication and language are needed because of the social environment where we live in. The way of speaking the language is important. We could say that the way of speaking the language is determined by the capitals that we have. Gender is reproduced by the communication and the social environment. Womanhood is dominated by the patriarchal system. We could see the internalization of this domination in everyday life and we could read the fact that if there is a reproduction of gender roles through postcards which is a form of communication. The postcard could create an abstract bridge between sender and receiver after a process of interaction. We could analyze the position of the gender through this interaction. KEY WORDS: Habitus, symbol, interaction, gender, woman, communication, language, postcard.