Dijital dönüşüm çağında kadın girişimcilerin bireysel girişimcilik eğilimleri ile dijital vatandaşlık davranışları arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A research on the relationship between individual entrepreneurship tendencies and digital citizenship behaviors of women entrepreneurs in the age of digital transformation
- Tez No: 809759
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA SEÇKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Girişimcilik tarihi çok eski zamanlara dayanan ve birçok araştırmaya konu olan bir kavramdır. Ekonomide, girişimcilik sektörü oldukça önemli bir paya sahiptir. Günümüzün koşullarında teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte girişimcilik sektörünün de gelişmekte olduğu söylenebilir. Bu kapsamda kadınların da girişimcilik sektöründe önemli bir yere sahip olduğu bilinmektedir. Bilgi ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerle birlikte teknolojik araçlar hayatımızda önemli bir yere sahip olmuştur. Bu gelişmeler yeni bir kavram olan“Dijital Vatandaşlık”kavramını ortaya çıkarmıştır. Dijital vatandaş, teknolojik araçları kullanırken etik kurallara uyan, eleştiri yapabilen, öğrenen, araştıran, dijital hak ve sorumlulukları yerine getirerek teknolojiyi kullanan, diğer bireylere saygı duyan ve zarar vermeyen kişi ve kişilerdir. Bu kapsamda kadın girişimcilerin geleneksel girişimcilikte yerine getirdiği vatandaşlık normlarını teknolojiyi kullanarak dijital ortamda da yerine getirmesi gerekmektedir. Bu durum kadın girişimcilerin teknoloji ortamında vatandaşlık normlarına sadık kalarak onların dijital vatandaş olarak tanımlanmasına olanak sağlamaktadır. Bu araştırma; KAGİDER (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği), ANGİKAD (Girişimci İş Kadınları Derneği) ve AMWAY bünyesine üye olan kadın girişimcilerin bireysel girişimcilik eğilimleri ile dijital vatandaşlık davranışları arasındaki ilişkiyi tespit etmeyi amaçlayarak ilişkisel tarama modeli uygulanan bir nicel çalışma şeklinde gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, araştırma örneklemi basit tesadüfî örneklem yöntemi ile belirlenen 429 kadın girişimciden oluşmaktadır. Araştırmada sınırlılıklar nedeni ile 406 kadın girişimcilerden elde edilen veriler dâhil edilerek analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Choi, Glassman ve Cristol (2017) tarafından geliştirilen, Erdem ve Koçyiğit (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan“Dijital Vatandaşlık Davranışı”ölçeği ve Sart (2020)'ın geliştirdiği“Bireysel Girişimcilik”ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya katılan kadın girişimcilerden elde edilen bulgular neticesinde, bireysel girişimcilik eğilimi ile dijital vatandaşlık arasında negatif ve zayıf düzey bir ilişkinin olduğu saptanmıştır. Ölçekler arasındaki ilişki değerlendirildiğinde; en yüksek ilişkinin bireysel girişimciliğin ilgilenen boyutu ile dijital vatandaşlığın teknik beceriler boyutu arasında olduğu sonucuna ulaşılmıştır. En düşük ilişkinin ise bireysel girişimcilik ile dijital vatandaşlığın eleştirel bakış boyutu arasında olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The history of entrepreneurship is a concept that dates back to ancient times and is the subject of many researches. In the economy, the entrepreneurship sector has a very important share. In today's conditions, it can be said that the entrepreneurship sector is developing with the rapid progress of technology. In this context, it is known that women have an important place in the entrepreneurship sector. With the developments in information and communication technologies, technological tools have had an important place in our lives. These developments have revealed the concept of“Digital Citizenship”, which is a new concept. A digital citizen is a person or person who obeys ethical rules, can criticize, learns, researches, uses technology by fulfilling digital rights and responsibilities, respects and does not harm other individuals while using technological tools. In this context, it is necessary for women entrepreneurs to fulfill the citizenship norms they fulfill in traditional entrepreneurship in the digital environment by using technology. This situation allows women entrepreneurs to be defined as digital citizens by staying true to citizenship norms in the technology environment. This research; It was conducted in the form of a quantitative study in which a relational survey model was applied, aiming to determine the relationship between individual entrepreneurial tendencies and digital citizenship behaviors of women entrepreneurs who are members of KAGIDER (Women Entrepreneurs Association of Turkey), ANGİKAD (Entrepreneurial Business Women Association) and AMWAY. In this context, the research sample consists of 429 women entrepreneurs determined by simple random sampling method. Due to the limitations of the research, the data obtained from 406 women entrepreneurs were included and analyzes were carried out. The“Digital Citizenship Behavior”scale developed by Choi, Glassman and Cristol (2017) and adapted into Turkish by Erdem and Koçyiğit (2019) and the“Individual Entrepreneurship”scale developed by Sart (2020) were used. As a result of the findings obtained from the women entrepreneurs participating in the research, it was determined that there is a negative and weak relationship between individual entrepreneurship tendency and digital citizenship. When the relationship between the scales is evaluated; It was concluded that the highest relationship was between the interested dimension of individual entrepreneurship and the technical skills dimension of digital citizenship. It was determined that the lowest relationship was between individual entrepreneurship and the critical perspective of digital citizenship.