Türk askeri müziği ile mehterde borunun önemi ve gelişimi
The importance and development of pipe in mehter with Turkish military music
  1. Tez No: 634179
  2. Yazar: ALPER ÇAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN TAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Boru, tarihi geçmişi ile çok eskilere dayanan ve askeri müzik topluluklarının en önemli unsurlarından biri olarak varlık göstermiş, savaş alanlarından, devlet törenlerine kadar birçok platformda tüm bu unsurların vazgeçilmez çalgılarından biri olmuştur. Organolojik gelişimi ile günümüzde trompet ailesine dönüşen boru, tarihi formuna yakın bir biçimde boru-trampet takımlarında halen kullanılmaktadır. Boru, gür ses özelliğinden dolayı başlarda askeri komut, haberleşme/sinyal görevleri üstlenirken, yapısındaki değişimlerle birlikte parlak ezgileri seslendiren melodik bir çalgıya dönüşmüştür. Türk Askeri Müziği, neredeyse Türk tarihi kadar eski bir geçmişe dayanmaktadır. Tarihi akış içerisinde; tuğ, tablhane, nevbethane, mehter ve bando olarak yer alan askeri müzik toplulukları, Hunlardan günümüze kadar varlığını sürdürmeyi başarmıştır. Savaşta ve barışta ayrı görevleri olan bu topluluklar ordu-millet olarak bilinen Türk kültürünün önemli bir parçası olarak anılmış, etkileri sınırları aşarak, Avrupa'ya kadar uzanmıştır. Türk askeri müziğinde boru, ilk kuruluşundan bu yana, en önemli çalgılardan biri olarak kullanılmış, farklı formlarda kendini göstermiş ve bugüne kadar gelmiştir. Günümüzde ise, başlangıçtaki formuyla boru-trampet takımlarında, geliştirilmiş haliyle ise trompet, kornet ve büğlü olarak çeşitli tipteki orkestralar ve çalgı gruplarında yer almaktadır. Çalışma; borunun doğuşundan bugüne evrimini, Türklerde Askeri Müzik geleneğini, bu geleneğin doğduğu-sürdürüldüğü kurumları ve Türk Askeri Müziğinde geçmişten bugüne, borunun yeri ve önemini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Bugle has a long history with its historical background and has been one of the most important elements of military music groups; here by it has become one of the indispensable instruments of all these elements in many platforms from battlefields to state ceremonies. Today, the bugle transformed into the trumpet family with its organological development, is stillused in drum and bugle corps close to its historical form. Due to its sonorous sound, the pipe initially functioned as a military command and communication / signaling task, but with the changes in its structure, it turned into a melodic instrument that performed bright melodies. Turkish Military Music is almost as old as Turkish history. With in the historical flow; military music groups, such as brigadier, tablhane, nevbethane, mehter and band, have survived from the Huns to the present day. These communities, which have separateduties in war and peace, are called as an important part of Turkish culture known as army-nation; effects have crossed the borders and reached/extended to Europe. In Turkish military music, bugle has been used as one of the most important instruments since its inception, has manifested itself in different form sand has come up to the present. Nowadays, the bugle, in its original form, is in drum and bugle corps sets, and while the pipe, in its developed form, has included in trumpet, cornet and as bugle in orchestras of various types and instruments groups. The study includes the evolution of bugle since its birth, the tradition of military music in Turks, the institutions where this tradition was born-maintained and the place and importance of pipe in Turkish Military Music from past to present.