Hemşirelerde tükenmişlik ile rol çatışması ve rol belirsizliği arasındaki ilişki: Çorlu Devlet Hastanesi örneği
The relationship of burnout with role conflict and role ambiguity in nurses: Sample of Çorlu State Hospital
  1. Tez No: 425601
  2. Yazar: ERSİN KOCAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, Hospitals, Nursing, Health Care Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Hemşirelik mesleği yapısı gereği, birebir insan ilişkileri ile yoğun bir iletişim ve hizmet gerektirir. Bu nedenle hemşirelerin rol çatışması, rol belirsizliği ve tükenmişlik yaşama riskleri yüksektir. Bu bağlamda, Çorlu Devlet Hastanesinde çalışan hemşirelerin tükenmişlik düzeyleri ile algıladıkları rol çatışması ve rol belirsizliği düzeylerini saptamak ve aralarındaki ilişkiyi belirlemek için bu çalışma yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Tekirdağ Kamu Hastaneler Birliği'ne bağlı Çorlu Devlet Hastanesi'nde görev yapan hemşireler oluşturmaktadır. Uygulanan anket,“Sosyo-demografik Soru Formu”,“Rol Çatışması ve Rol Belirsizliği Soru Formu”ve“Tükenmişlik Soru Formu”ndan oluşmaktadır. Yapılan anket sayısı 196'dır. Elde edilen bulgular, SPSS 21.0 İstatistik paket programı, frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, t testi, Tek yönlü (One way) Anova testi, Tukey testi, Pearson Korelasyon analizi, Lineer Regresyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde elden bulgulara göre; erkek hemşireler kişisel başarı boyutunda; çocuksuz hemşireler rol çatışması ve duyarsızlaşma boyutlarında; eğitim durumu lise olan hemşireler rol belirsizliği boyutunda; 45 yaş ve üzeri olan hemşireler rol belirsizliği boyutunda; haftalık çalışma suresi 65 saat ve üzeri olan hemşireler duygusal tükenme boyutunda; meslek seçimi aile yönlendirmesi diyen hemşireler rol çatışması ve duygusal tükenme boyutlarında diğerlerine göre daha fazla tükenmişlik yaşamaktadır. Çocuklu hemşireler rol çatışması ve duyarsızlaşma boyutlarında; 25 yaş altı ve 25-34 yaş arası olan hemşireler rol belirsizliği boyutunda; eğitim durumu lisans olan hemşireler rol belirsizliği boyutunda; mesleği uygulamada iş verimliliği değerlendirmesi çok iyi olan hemşireler duygusal tükenme boyutunda; meslek seçimi kendi isteğimle seçtim diyen hemşireler rol çatışması ve duygusal tükenme boyutlarında; çalıştığı birim yoğun bakım olan hemşireler rol belirsizliği boyutunda diğerlerine göre daha az tükenmişlik yaşamaktadır. Yapılan regresyon analizi sonucunda rol çatışması ve rol belirsizliği ile duygusal tükenme, duyarsızlaşma, düşük kişisel başarı arasındaki ilişkinin anlamlı olduğu, korelasyon analizi sonucunda ise rol çatışması ve rol belirsizliği ile tükenmişlik arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The nature of the profession of nursing, intensive one to one human relations with a communication and service. Therefore, the nurses have high risk to live role conflict, role ambiguity and burnout. In this context, Çorlu State Hospital nurses to determine the burnout of and their perceived role conflict and role ambiguity levels and this study was conducted to determine the relationship between them. The study sample, Tekirdag constitute nurses working in public hospitals due to Çorlu State Hospital. Applied survey consists of“Socio-demographic Questionnaire”,“Role Conflict and Role Ambiguity Questionnaire”and“Burnout Questionnaire”. The survey number is 196. The findings were assessed using SPSS 21.0 statistical package program, frequency, percentage, average, standard deviation, t-test, one-way (one-way) ANOVA test, Tukey test, Pearson correlation analysis and Linear regression analysis. According to the obtained results; size of male nurses personal success; childless nurses in role conflict and depersonalization dimensions; sıze of nurses which education level which is high school role ambiguity; size of nurses who is 45 years and over in role ambiguity; nurses weekly working time of 65 hours or more in dimensions of emotional exhaustion; while nurses who says choice of profession is family orientation in role conflict and emotional exhaustion dimension of burnout lives more than others. Nurses with children in role conflict and depersonalization dimensions; size of nurses between under 25 years and 25-34 years in role ambiguity; size of nurse who has undergraduate degree in uncertainty role; size of nurses who has evaluated very good in practical business in emotional exhaustion; choice of profession who says“I chose my own will”in role conflict and emotional exhaustion dimension; the nurses who works in intensive care units is experiencing less role uncertainties compared to others. The regression conflict role in the analysis of results and role ambiguity and emotional exhaustion, depersonalization, there is a significant relationship between low personal accomplishment and the result of correlation analysis between burnout and role conflict and role ambiguity has been found to be positive and meaningful relationships.