Ortaokul ve liselerde görev yapan okul müdürlerinin okul güvenliğine ilişkin rolleri
School on the security roles and responsibilities of secondary school principals in high schools author
- Tez No: 425636
 - Danışmanlar: PROF. DR. R.CENGİZ AKÇAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, ortaokul ve liselerde görev yapan okul müdürlerinin, okul güvenliğine ilişkin rollerini belirlemek ve çözüm önerileri üretmek amacıyla yine ortaokul ve liselerde görev yapan okul müdürlerine anket çalışması yapılmıştır. Araştırmada okul güvenliği, okul güvenliğini etkileyen etmenler ve bu etmenlerin hangi unsurlardan kaynaklandığı, bu etmenler karşısında okul idaresinin görevlerine ilişkin literatür taraması yapılmıştır. Araştırmada tarama yöntemi kullanılmıştır. Diyarbakır merkez ilçelerinde (Bağlar, Kayapınar, Sur ve Yenişehir ) bulunan ortaokul ve liselerden 83 tanesi örneklem olarak seçilmiş olup, anket bu okullarda görev yapan 83 okul müdürüne uygulanmıştır. Araştırmada kullanılan anket iki bölümden oluşmakta olup; birinci bölümde okul müdürlerinin kişisel bilgilerini,bulundukları okulun türünü ve okulun hangi ilçeye bağlı bulunduğunu içeren 9 soru bulunmakta, ikinci bölümde ise okul müdürlerinin okul güvenliği ile ilgili görüşlerini içeren 42 soru bulunmaktadır. Ortaokul ve liselerde görev yapan okul müdürlerinin, okul güvenliği ile ilgili görüşleri cinsiyet, yaş, branş, mesleki kıdem, yöneticilikteki kıdem, çalışmakta olduğu okuldaki görev süresi, okul türü ve okulun bağlı bulunduğu ilçe milli eğitim değişkenlerine göre karşılaştırılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiki çözümlemelerinde anlamlı bulunan sonuçlar tablolarla gösterilmiş ve değerlendirilmiştir. Okuldaki verimliliği etkileyen ve okulun hedeflerinin başarıya ulaşmasını sağlayan en önemli unsurlardan biri okul güvenliğidir. Böyle olunca okul yönetiminde görev alan okul yöneticilerinin rolleri çok büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada ortaokul ve liselerde görev yapan okul müdürlerinin okul güvenliğine ilişkin rolleri çeşitli değişkenler açısından belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma sonuçları, okul yöneticilerinin cinsiyet, yaş, branş, görevi, mesleki kıdemi, yöneticilik kıdemi okuldaki öğretmen sayısı, görev yeri ve kaygı durumları bakımından anlamlı farklılıklar olmadığı, okul türüne göre anlamlı farkın olduğu yöneticilerin kişisel güvenliklerinde genel lisede görev yapanlar Anadolu liselerinde görev yapan yöneticilere göre daha kaygılı oldukları saptanmıştır. Bu anlamda görev yapılan okul türünün okul güvenliğine yönelik görüşlerinde etkili olduğu söylenebilir. Son olarak öneriler kısmında araştırmacılara ve uygulayıcılara bir takım öneriler sunulmuştur (2013).
Özet (Çeviri)
This research, secondary and high schools serving school principals, school safety, and determine the roles of and solutions for the middle school and high schools again in order to produce school managers who made the survey work. Factors affecting school safety, school security, and the study of these factors against the school administration, which originates from the elements, these factors made the literature related to their duties. The research method was used. Dublin townships (bonds, Kham, Sur and Yenişehir) located in secondary and high schools, one of them is chosen as the sample survey that 83 schools serving 83, the principal of the school. The study consists of two parts of the questionnaire used. the first chapter of their personal information, school type, school principals and the school which contains 9 questions that, depending on the County and the second chapter contains the views of school principals, there are questions about the safety of 42. Middle school and high school principals, school safety, who served with views on the gender, age, seniority, seniority, yöneticilikteki branch, has been running the vocational school depends on the task duration, and the school district education school type variables are compared according to the. Statistical analysis the data obtained was evaluated with tables and meaningful results found To reach the success of the school's objectives that affect the efficiency of the school provides one of the most important elements of school safety. As such, the school administrators to roles in the management of the school is of great importance. In this study, secondary and high schools serving various roles for school security, and school principals formulating. Research results, gender, age, school administrators in the branch, the task, the number of school teacher management in professional seniority, seniority, the task is not meaningful in terms of differences in location and anxiety States, according to the type of school the quality difference is meaningful to those who served in high school Anadolu high schools administrators General personal task managers are more worried. In this sense, the task of the school is the school safety partners for effective. A team of researchers and practitioners at the suggestions as final recommendations were presented (2013).