Örgütsel adalet, örgütsel bağlılık ve motivasyon arasındaki ilişki
Organizational justice, organizational commitment and motivation relationship between
  1. Tez No: 425637
  2. Yazar: OSMAN PERDECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tezin amacı örgütsel adalet, örgütsel bağlılık ve motivasyon düzeyi arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma da bir kamu kurumuna ait çalışanların örgütsel adalet, örgütsel bağlılık ve motivasyon düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmanın verileri İstanbul ilinde 5 farklı ilçedeki 361 kamu personeli üzerinde anket yoluyla yapılmıştır. Ankete katılanlar kolayda örnekleme yoluyla belirlenmiştir. Ankette örgütsel adalet, örgütsel bağlılık ve motivasyon ölçekleri kullanılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama yöntemine dayanmaktadır. Araştırmaya katılan kamu sektörü çalışanlarının örgüte normatif bağlılık, örgüte devamlılık bağlılığı, örgüte duygusal bağlılık puanları ortalamalarının cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla yapılan t-testi sonucunda grup ortalamaları arasındaki istatistiksel açıdan anlamlı bulunmamıştır. Genel örgütsel adalet düzeyiyle genel örgüt bağlılık düzeyi arasında anlamlı ve zayıf bir ilişki bulunmuştur. Genelinde de olduğu gibi alt boyutlar arasında da ilişki vardır, ayrıca genel örgütsel adalet düzeyi ve genel motivasyon düzeyi arasında ilişki bulunmuştur. Örgütsel adalet, medeni durum, yaş gurubu, eğitim düzeyi, unvanla hizmet yılı arasında anlamlı ilişki bulunmaktadır. Amirlerle ve çalışanlarla ilişkiler normatif bağlılığı etkilemektedirler. Çalışanın devamlılık bağlılığını en fazla amirlerin yaklaşımı etkilemektedir. Genel adalet düzeyi genel bağlılık düzeyine etki etmektedir. Örgütsel adalet, amirlerle ilişkiler düzeyi içsel ve dışsal motivasyon ve genel motivasyon düzeyini etkilemektedir. Örgütsel adalet düzeyi, örgütsel bağlılık ve motivasyonu arttırmaktadır. Örgütsel adalet, örgütsel bağlılık ve örgütsel motivasyon orta düzeyde bulunmuştur. Örgütsel adalet düzeyi genel olarak orta, çalışanlar ve amirlerle ilişkilerde yine orta düzeyde bulunmuştur. Anahtar Kelimeler; Örgütsel Adalet, Örgütsel Bağlılık, Örgütsel Motivasyon Kamu ÇalıĢanları
Özet (Çeviri)
in the reseacrh, employees of a governmental unıt's whıch has been analyzed relationship of between organizational justice,organizational loyalty and motivation levels.Research datas has been obtained from where 5 cıtıes of istanbul cıty's 361 government officer by through surveys. Survey partipicants has chosen by easy sampling model.(...) scales has used in thıs survey. it is based on connectional screening model. Generally organizational justice level has found middle level, relationships of between employees and managers has found middle level too.There was no sense statistical way depends on gender variety in order to determine to show differences that made t-test result to determine a sense difference group averages, Government officer's which are involved thıs research of organizational normative loyalty, organizational permenancy loyalty, organizational emotional loyalty's averages of their points.There is a sense and weak relationship between general organizational justice level and general organizational loyalty.There is a relationship between secondary extents like generally too also There is a realtionship between general organizational justice level and general motivation level. There is sense relationship between organizational justice,marital status, age group, education status, title, total service year. Relationships between of managers and employees effects normative loyalty. Managers approach most effect parameter of employee's permenancy loyalty. General justice level effects to general loyalty level.Organizational justice effects to relationship level with managers, internal and external motivation and general motivation. Organizational justice level increase to organizational loyalty and motivation. There was found middle level that organizational loyalty and organizational motivation. Word Keys: OrganizationalLoyalty, OrganizationalJustice, organizationalmotivation ,GovernmentOfficer