Türkiye ve BRICS ülkelerinin sektörel rekabet güçlerinin karşılaştırılması
A comparison of sectoral competitiveness for Turkey and BRICS
  1. Tez No: 425657
  2. Yazar: ABDULLAH GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN BEKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ekonomik güç dengelerinin değiştiği ve buna bağlı olarak yeni oluşumların meydana geldiği günümüz ekonomi alanı incelendiğinde, değişen dengelerde yer edinmek isteyen ülkelerin birbirleriyle rekabet etme çabaları dikkat çekmektedir. Oluşan yeni güç dengeleri içerisinde dikkat çeken yapılardan biri de BRICS ülkeleridir. BRICS ülkelerinin, 2008 yılında ABD'de patlak veren ve birçok ülkeyi de etkileyen küresel ekonomik kriz sürecinde ve sonrasında gelişmiş ülkeler ile arasındaki mesafeyi daraltma fırsatını yakalamış olması rekabet alanında değinilmesi gereken bir konudur. Aynı şekilde Türkiye'nin de benzer özellikler göstermesi, Türkiye ile bu ülkelerin rekabet alanlarının incelenmesi önem arz etmektedir. Bu amaçla BRICS (Brezilya, Rusya, Çin Hindistan, Güney Afrika) ve Türkiye'nin, ele alınan sektörlerde Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlüklere (AKÜ) göre hangi sektörde güçlü olduklarının Bela Balassa'nın geliştirmiş olduğu yöntem kullanılarak Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve United Nations Commodity Trade Statistics Database (COMTRADE)' den 1988-2014 yılları arası elde edilen veriler kullanılarak belirlenmeye çalışılmış ve BRICS ülkelerinin tam manasıyla bir birliktelik içerisinde olup olmadıkları tartışılmıştır. Çalışma sonucunda ülkelerin gerek ekonomik performansları ve rekabet edebildikleri sektörlerin gerekse de coğrafik ve siyasi yapılarının birbirinden farklı olması bu ülkelerin tam manasıyla bir birliktelik kuramadıklarını ortaya koymaktadır. Bu nedenle Türkiye ve BRICS ülkelerinin daha da başarılı olabilmeleri için ekonomik kalkınma politikalarını gözden geçirerek eksik yönlerini değiştirmeli ve bu yönde çalışmaların yapılması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
As the world become more globalized, new economic powers came into effect. These new economic powers need some integration in order to have a balanced competitiveness within the world economic share. One of the most recognized formation within this regard is called BRICS. It should be considered that the BRICS countries became very fortunate regarding the competition with BRICS countries during the global economic crises in 2008, which they have found opportunity to close the gap between them and the more developed countries. This economic crises started in USA and effected the most of the countries in the world. Since Turkey also shows similar futures with BRICS countries, investigating and comparing the competitiveness of the both became a considerable issue of recent economic researches. In order to measure the competitiveness between BRICS (Brazil, Russia, China, India, South Africa) and Turkey, we used the formulation developed by Bela Balassa named Revealed Comperative Advantage (RCA). The data needed were taken from Turkish Statistical Organisation (TUIK) and United Nations Commodity Trade Statistics Database (COMTRADE) for the years between 1988 and 2014. We also discussed if the BRICS are really in cooperation with each other. This study concluded that the BRICS countries seemed not capable of forming a real formation in both economic and political perspective. Therefore, these countries should change their directions by reviewing their economic development policies and it is advised to deepen their economic strategies in order to have more competitive economies.