Kur'an'da beş duyu ve algı
Five senses and perception in the Qur'an
- Tez No: 425683
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ KARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Duyu organlarımızla varlığa ait nitelikleri, elektrik sinyallerine dönüştürerek sinir hücreleri aracılığıyla beyne iletiriz. Elektriksel bu sinyaller, beyin tarafından işlendikten sonra varlığa ait niteliklere dair ham bilgi elde edilir. Beyin tarafından elde edilen bu ham bilgilere duyum denir. Duyumlar beş temel duyu organı vasıtasıyla sürekli olarak alınır. Duyu organlarının herhangi bir sorun yaşaması, bu duyumların alınmasını da olumsuz etkiler. Bu yüzden duyu organlarından herhangi birinin iptali, o alanda duyumun alınamamışını netice verir. Algı ise duyuma göredaha karmaşık bir süreçtir. Duyum, algının oluşmasında hammadde niteliğindedir. Bu hammaddenin algıya dönüşmesi, onun insan tarafından yorumlanmasıyla gerçekleşir. Bu yorumlama süreci, kişiden kişiye değişiklik gösteren öznel bir süreçtir. Çünkü yorumlama süreci, kişilik özellikleri, bilgi birikimi, bakış açısı, eğitim, biyolojik ihtiyaçlar ve duygular gibi birçok öznel unsurun aktif olduğu bir süreçtir.Bu yüzden duyumlar, nadiren dış dünyanın orijinal bir kopyası olur. Bu çalışmaya biz, Kur'an'da duyum ve algılama sürecinin nasıl oluşup geliştiğini, bunların üzerinde etkili olan dâhilî ve haricî etkenlerin neler olduğunu, varlığın ve olayların doğru algılanması için nelere dikkat edilmesi gerektiğini tespit etmeye çalıştık. Algı yanılmalarına sebep olan hususların neler olduğunu, algı oyunlarına ve yönlendimelerine kapılmamak için neler yapılması gerektiğiniizah etmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Sense organs transform characteristics of existence into the electrical signal and transmit these to the brain by nerve cells. The raw data related to the existence are obtained after processing such signals by the brain. These processed data are called as sensation. Sensations are received continuously through the five basic senses. Any problems encountered by the senses, it also negatively affects the intake of these sensations. Therefore, any loss of sensory organs, the unsatisfactory result that gives the sensation in the area. Perception is a more complex process with respect to sensation. Sensation is raw material in the formation of the perception. Turning into perception of this raw material is performed by the interpretation of human-being. This interpretation process is a subjective process that varies from person to person. Because it is a process in which many subjective factors such as personality traits, knowledge, perspective, education, biological needs and feelings are involved. So sensations rarely become an original copy of the outside world. With this study we tried to identify; how the sensation and perception process occur and develop in the Qur'an, what are the internal and external factors that affect them and what needs to be done to pay attention for accurate detection of existence and events. Furthermore we tried to explain; what are the points to be considered that lead to perceptual illusions and what needs to be done to avoid illusion and inducement of perception.