Comparative analysis of various satellite products through hydrological modeling
Çeşitli uydu kar ürünlerinin hidrolojik modelleme ile karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 425750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYNUR ŞENSOY ŞORMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Türkiye'nin doğu bölgelerinde, özellikle dağlık alanlarda akımın önemli kısmı kar erimesinden meydana gelmektedir. Bu bölgelerde kar erimesine bağlı yapılan hidrolojik modelleme ve tahmin çalışmalarında kar miktarının alansal ve zamansal olarak takip edilmesi zordur ve yer gözlem verileri yalnızca noktada ölçülmekte ve civarını temsil etmektedir. Bu sebeple, mekansal ve zamansal çözünürlükleri gözetilerek uydu görüntüleri kullanılması tercih edilmiştir. Bu çalışmada, kar hidrolojisinde yaygın olarak kullanılan MODIS, MSG-SEVIRI ve IMS kar uydu ürünlerinin Türkiye'nin doğu bölgesinde bulunan 50 yer gözlem istasyonundan elde edilen veriler ile doğrulanması amaçlanmıştır. Ancak, kullanılan optik uydu ürünleri buluttan etkilenmektedir ve bu nedenle bulut etkisini azaltmak için harmanlama çalışması yapılmıştır. Harmanlama çalışmasının her basamağına doğruluk analizi uygulanmış ve uydu ürünleri kendi içerisinde zamansal ve mekansal özellikleri doğrultusunda karşılaştırılmıştır. Doğrulama çalışmasında noktasal yer gözlem verisi ile alansal uydu ürünlerinin daha iyi karşılaştırılabilmesi için istasyonlar farklı özelliklere göre sınıflandırılmıştır. Çalışma alanı olarak seçilen Karasu ve Murat Havzalarına ait karla kaplı alan grafikleri de yine bu üç farklı özellikteki uydular ile belirlenmiştir. Havzaların hidrolojik modellemesi için yağış ve sıcaklık ile birlikte karla kaplı alan yüzdesini de değişken olarak alan Snowmelt Runoff Model (SRM) kullanılmıştır. Çeşitli uydulardan elde edilen karla kaplı alanların bu kavramsal hidrolojik model üzerindeki etki çalışmaları değerlendirilmiştir. Ayrıca, kalibrasyon döneminde belirlenen parametreler ile hem hidrolojik model doğrulaması hem de hidrolojik akım tahmin çalışması yapılmıştır. Hidrolojik akım tahmin çalışması için kısa vadeli (2 güne kadar) deterministik Sayısal Hava Tahmin verisi kullanılmıştır. Sonuç olarak, uydu ürünü doğrulaması, hidrolojik modelleme ve su kaynakları yönetiminde operasyonel kullanımın aynı anda gözetildiği bir çalışma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Majority of runoff is composed of snowmelt in the eastern part of Turkey, especially in mountainous areas. Monitoring of spatial and temporal change of snow covered area is difficult in hydrological and forecasting studies for such areas and the ground observation data are collected at a point and represent nearby area. Thus, satellites are preferred to follow the change in snow extent by taking of their spatial and temporal resolutions into consideration. In this study, it is aimed to validate commonly used MODIS, MSG-SEVIRI and IMS satellite snow products against the data obtained from 50 ground observation stations in the eastern part of Turkey. However, the optic satellites are affected by cloudiness and different filtering techniques are applied to remove cloud cover. Validation analysis is applied to all steps of filtering and satellite data are compared depending on spatial and temporal resolutions. The stations are classified according to features for better comparative analysis of satellite data and ground observation data. Snow covered area graphics are determined using these three satellite data for Karasu and Murat Basins selected as study areas. Snowmelt Runoff Model is used for hydrological modeling of basins since it takes snow covered area ratio in addition to precipitation and temperature as input. Impact studies of snow cover area derived by different satellites through conceptual hydrological model are interpreted. Furthermore, both hydrological model validation and runoff forecasting studies are applied with parameter sets determined in the calibration period. Deterministic Numerical Weather Prediction data are used for short-term (up until 2 days) runoff forecasting. As a result, a study including the satellite product validation, hydrological modeling and operational use in water resources management is applied.