Lemna cinsine ait bazı bitki türlerinin bor (B)'a karşı oluşturdukları morfolojik ve enzimatik tepkilerinin belirlenmesi ve biyoremediasyon potansiyellerinin araştırılması
Investigation of morphological and enzymatic reactions of some Lemna species against boron (B) and their bioremediation potentials
  1. Tez No: 425751
  2. Yazar: NURCAN GÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN BÖCÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, 2, 4, 8, 16, 32, 64 ve 128 ppm B konsantrasyonuna sahip sulara maruz bırakılan Lemna minor L. ve Lemna gibba L. (Lemnaceae) bitkilerinin büyüme parametreleri, antioksidan enzim aktiviteleri ve biyoremediasyon potansiyelleri laboratuvar koşulları altında araştırılmıştır. Bu amaçla L. gibba ve L. minor, 7 günlük deney periyodu boyunca OECD, 2002 test protokolüne göre kültüre alınmış ve çeşitli B konsantrasyonlarında büyütülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre, her iki bitki türünün B birikimlerinin başlangıç konsantrasyonuna göre kademeli olarak arttığını göstermektedir. Bitkilerin kuru ağırlığının B konsantrasyonu L. minor ve L. gibba için en az (kontrol grubu) sırasıyla 700,6 ve 859,6 mg kg-1 iken en yüksek değerler 128 ppm B deney setinde sırasıyla 4007,5 ve 5091,7 mg kg-1 olarak bulunmuştur. Ancak, nisbi büyüme oranları bu artışın tersine 16 ppm'den itibaren azalış göstermiştir. Bor'un remediasyon sonuçlarına göre su kaplarındaki en fazla azalış 16 ppm ve üzeri konsantrasyonlarda görülmüştür. Bu nedenle, sonuçlar 16 ppm B konsantrasyonlarındaki B ile kirletilmiş sularda bu bitkilerin kritik biyoindikatör seviyesinde hassas bir nokta olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Son olarak, özellikle B kirliliğinin bulunduğu alanlarda, B düzeylerinin biyolojik olarak izlenmesi veya temizlenmesi için yerel halkında kullanabileceği basit, etkili ve çevre dostu bir model ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, growth parameters, antioxidant enzyme activities and bioremediation potentials of Lemna minor L. and Lemna gibba L. (Lemnaceae) exposed to waters with 2, 4, 8, 16, 32, 64 and 128 ppm boron (B) concentrations were investigated under laboratory conditions. To reach this aim, both the plant species were cultured and grown in various B concentrations according to OECD, 2002 test protocol during 7-day test period. Results showed that B accumulation of both plants gradually increased when compared with their B concentration before starting the experiments. Minimum B concentration in dry weight of L. gibba and L. minor were determined in control group as 700.6 and 859.6 mg kg-1 respectively and maximum values were 4007.5 and 5091.7 mg kg-1 in the experiment set with 128 ppm B concentration respectively. However, relative growth rates decreased since the experiment set with 16 ppm B concentration. Results demonstrated that 16 ppm B concentration in water seemed to be a suspectibal endpoint for both plant species that could be used as a critical bioindicator level of B contaminated water. As a result, this study demonstrated an effective and environmentally friendly model for the areas with B pollution to monitor useful B levels in the environment