Genetik parametre tahmini için pedigri verilerinden yararlanarak etkin popülasyon büyüklüğünün belirlenmesi
Estimating effective population size using pedigree data for genetic parameter estimation
  1. Tez No: 425776
  2. Yazar: CEM TIRINK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Örnek büyüklüğünün belirlenmesi tüm bilimsel çalışmaların güvenilirliğini etkileyen en önemli unsurdur. Pedigri kullanılarak fenotipik verilerden elde edilen genetik parametre tahminlerine ait sonuçların güvenilirliği örnek büyüklüğünün yeterliliğine bağlıdır. Bu çalışmada sığır, koyun ve keçi türlerinde farklı kalıtım derecesi seviyeleri için genetik parametre tahmini amacıyla kullanılması gereken etkin popülasyon büyüklüğünün pedigri verilerinden yararlanılarak belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla cinsiyet oranına, döl sayısının varyansına ve akrabalık derecesine dayalı yöntemler karşılaştırılmış ve kalıtım derecesi ile kalıtım derecesine ait standart hata örnek büyüklüğünün belirlenmesi için modele dahil edilerek modeller geliştirilmiştir. Sonuç olarak döl sayısının varyansına dayalı yöntemin önerilebileceği ve bu çalışma ile geliştirilen yöntemin kalıtım derecesini dikkate almasından dolayı daha güvenilir olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Determining the sample size is the most important factor to effect the reliability of all scientific studies. The reliability of genetic parameter estimations obtained from phenotypic data with using pedigree depends on sufficiency of sample size. In this study is was aimed to determine the effetive population size for genetic parameter estiamate using pedigree information for cattle, sheep and goat breeds in different heritability levels. For this aim, methods depend on sex ratio, variance of progeny size and inbreeding rate were compared and models were improved including heritability and it's standard error to determine the sample size. Results indicated that the methods depends on variance of progeny size was suggestible and improved methods were more reliable to estimate sample size because of taking into consideration the heritability.