In-line cutting operation control in finishing by measuring surface roughness
Yüzey pürüzlülüğü ölçümüyle bitirme operasyonunda kesme parametrelerinin hatta kontrolü
- Tez No: 425777
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ KIRAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu tez kapsamında, yapay sinir ağları yöntemi kullanılarak frezeleme operasyonu sırasında hatta yüzey pürüzlülük kontrol sistemi geliştirilmiştir. Geliştirilen sistem vasıtasıyla, en iyi (optimum) ilerleme hızı ve kesme hızının belirlenmesi suretiyle istenilen yüzey pürüzlülüğü sağlanmıştır. Yüzey pürüzlülüğü kontrolü, talaşlı imalat için hassas yüzey kalitesi gerektiren işlerde büyük bir önem arz etmektedir. Çalışmada sistemin dinamik davranışı incelenmiştir. Sistemin doğal frekans modal analiz ve deneysel çalışmalarından bahsedilmiştir. Ardından Yüzey Pürüzlülük Kontrol Sistemi (YPKS) donanım ve yazılım çalışmaları anlatılmıştır. Çalışma prensibini belirlemek için bir algoritma geliştirilmiştir. Bu algoritmaya göre yarı bitirme işleme yapılan yüzeyde optik sensör vasıtasıyla yüzey pürüzlülüğü ölçümü ile optimum işleme parametrelerinin önceden tayin edilmiştir ve sisteme dış bir müdahale gerektirmeden sistemin belirlenen optimum parametrelere göre bitirme (finiş) operasyonunu gerçekleştirmesi sağlanmıştır. Çalışmanın son kısımda, sistemin müdahalesi öncesi ve sonrası yüzey kaliteleri incelenmiştir; sonuçlar kıyaslanmıştır. Deneysel sonuçlar geliştirilen işleme sisteminin modern işleme sistemlerine entegrasyonu ile istenilen yüzey kalitesinin elde edilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a milling system based on real-time surface roughness measurement during machining process is developed using Artificial Neural Network technique. In the developed system, desired surface roughness is provided with determining the optimum feed rate and cutting speed. Surface roughness control has an important role to achieve high surface quality for the metal cutting. Dynamic behavior of the system is investigated in the study. Natural frequency modal analysis and experimental studies of the system are mentioned. Then, hardware and software studies of the Surface Roughness Control System (SRCS) are elucidated. An algorithm determining the operating principle of the system is developed. According to this algorithm, the optimum cutting parameters are predicted for end milling (finishing) operation by measuring semi finish machining surface roughness via an optic sensor and then end milling operation is performed with the cutting parameters determined by the system. In the last part of the study, surface qualities are observed for the milling process before and after the intervention of the system and the results are compared. The experimental results show that the developed milling system can be integrated with modern machining systems in order to obtain the desired surface quality levels.