C14H10F3NO3.0.25H2O ; C14H12N2O5 ve C27H31NO2 bileşiklerinin kristalografik ve kuantum mekaniksel yöntemlerle incelenmesi
Crystallographic and quantum mechanical investigation of the properti̇es of compounds C14H10F3NO3.0.25H2O, C14H12N2O5 and C27H31NO2
  1. Tez No: 425829
  2. Yazar: SABA TOKSAGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÖZTEKİN, YRD. DOÇ. DR. YELDA BİNGÖL ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında o-Hidroksi Schiff bazlarından türetilen, C14H10F3NO3.0.25H2O, C14H12N2O5 ve C27H31NO2 organik moleküllerinin, tek kristal X-ışını yapı çözümleri ve kuramsal hesaplama yöntemi ile elde edilen bazı özellikleri incelenmiştir. İncelenen kristaller, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Organik Kimya Laboratuvarında sentezlenmiştir. Belirtilen kristaller için X-ışını kırınım verileri Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Kristalografi Laboratuvarındaki STOE IPDS II difraktometresi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Kristalografi Laboratuvarındaki Agilent Xcalibur Eos difraktometreleri ile toplanmıştır. Yapı çözümleri sonucunda, kristallerin geometrik parametreleri ile molekül içi ve moleküller arası etkileşimleri hakkında bilgi edinilmiştir. Kuramsal çalışmalar Gaussian 09W paket programı ile gerçekleştirildi. İncelenen moleküllerin en kararlı geometrilerini belirlemek için geometri optimizasyonu yoğunluk fonksiyonel kuramı yöntemi ile gerçekleştirilmiştir (B3LYP/6-311(d,p)). Ayrıca moleküllerin enerjileri, yük yoğunlukları, dipol momentleri, moleküler elektrostatik potansiyel yüzeyleri ve sınır orbitalleri (HOMO- LUMO) hesaplama yoluyla hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated X-ray single crystal structure solutions and some properties obtained from the theoretical calculations, of C14H10F3NO3.0.25H2O, C14H12N2O5 and C27H31NO2 organic Schiff base molecules. The investigated crystals were synthesized in the Organic Chemistry Laboratory of Chemical Department, Faculty of Art and Science, Ondokuz Mayıs University. For the specified crystals, the X-ray diffraction data collected on STOE IPDS II diffractometer of Physic Department, Faculty of Art and Science, Ondokuz Mayıs University and Agilent Xcalibur Eos diffractometer of Physic Department, Faculty of Art and Science, Dokuz Eylul University. The consequence of structure solutions, geometric parameters and intramolecular and intermolecular interactions of crystals were interpreted. The theoretical calculations were performed with Gaussian 09W program. İn order to determine most stable geometries of the investigated molecules, the geometry optimization were performed with Density Functional Theory(B3LYP/6-311(G(d,p)). Additionally, the energies of molecules, charge densities, dipole moments, molecular electrostatic potential surface and frontier orbitals(HOMO-LUMO) were calculated.