Bazı Shiff bazı içeren organik bileşiklerin kristalografik ve kuantum mekaniksel yöntemlerle yapı analizi
The structure analysis of some organic compounds containing Schiff base by using crystallographic and quantum mechanical methods
  1. Tez No: 324540
  2. Yazar: ZARİFE SİBEL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAMİL IŞIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada, C16H17NO3 (molekül I), C14H10F3NO2 (molekül II), C13H11Cl2NO3 (molekül III), C17H19NO3 (molekül IV), C18H21NO3 (molekül V) ve C14H11Cl2NO (molekül VI) organik bileşiklerinin X-ışınları kırınımı yöntemiyle yapı analizleri ve kuramsal yöntemlerle elde edilen bazı özellikleri incelendi.Kullanılan kristaller O.M.Ü., Kimya Bölümü, Organik Kimya Laboratuvarında sentezlendi. Yapı çözümünde kullanılan Bragg yansıma şiddetleri, STOE IPDS II kırınımmetresi ile toplandı. Moleküllerin yapı çözümü WinGX programı içinde bulunan SHELXS-97 ve SHELXL-97 programları ile yapıldı. Kuramsal hesaplamalarda, Gaussian03W paket programı içinde bulunan AM1, PM3, YFK ve MOPAC 2009 programı içerisinde bulunan PM6 yöntemleri kullanılarak moleküllerin gaz fazında yalıtılmış durumdaki kararlı durumları incelendi. Bu moleküllerin geometrisi deneysel olarak bulunan X-ışını kırınımı sonuçları ile karşılaştırıldı. Moleküllerin şekillenimsel esnekliğini belirlemek için, YFK yöntemi ile moleküler enerji profilleri elde edildi. Ayrıca moleküllerin toplam enerjisi, oluşum ısısı, iyonlaşma enerjisi, kor-kor itme enerjisi, elektronik enerjisi ve çift-kutup momentleri, yük yoğunlukları ve elektrostatik potansiyel yüzeyleri de belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the structural analysis of C16H17NO3 (molecule I), C14H10F3NO2 (molecule II), C13H11Cl2NO3 (molecule III), C17H19NO3 (molecule IV), C18H21NO3 (molecule V) and C14H11Cl2NO (molecule VI) organic molecules were investigated by X-ray diffraction method. Some of the properties of these molecules obtained from theoretical methods were also studied.The used crystals were synthesized in the Organic Chemistry Laboratory of Chemistry Department, O.M.U.. The intensities of Bragg reflections used for structure solutions were collected by STOE IPDS II diffractometer. The structural solutions of the molecules were carried out by SHELXS-97 and SHELXL-97 programmes in WinGX program package. In the theoretical calculations, the stable states of molecules under the isolated gas phase were examined by using AM1, PM3, YFK methods in Gaussian03W program package and PM6 method in MOPAC2009 program package. The calculated geometries of the compounds were compared with the results of X-ray diffractions. To determine conformational flexibility, molecular energy profile of molecules were obtained by YFK method. Besides, total energy, heat of formation, ionization energy, core-core repulsion energy, electronic energy and dipole moment, charge density, electrostatic potential surfaces of molecules were determined.