Yönetim kültüründe yeniden yapılandırma stratejileri
  1. Tez No: 42588
  2. Yazar: MEHMET BİRIŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Sanayi devriminden önce,yönetim kültürü ile ilgili geliştirilen düşün celeri çalışmamızın temeli olarak aldık.Neo-Klasik yönetim anlayışının gelişmesi ne öncülük eden psiko-sosyal değerlere öncelik veren çeşitli araştırmaların bulgu- larıyla.sürcç içinde yönetim kültüründe meydana gelen değişmeleri tesbit etmeye çalıştık. Günümüzdeki ekonomik,siyasi ve teknolojik değişimler eşliğinde ge lişme gösteren yeni yönetim anlayışlarının verimlilik eksenli analizi,çalışmamızın odak noktasını oluşturmaktadır. Küresel yönelimlere cevap verebilecek nitelikte olmak koşuluyla,yöne- tim kültüründe yeniden yapılandırma staratej ilerini ekonomik,teknik, kültürel ve yönetsel staratejiler olarak sınıflandırdık. i Yönetim kültürünün yeniden yapılandırılarak endüstride yönetime katı lımı doğrudan sağlayıcı düzenlemelere yer verilmiştir. Son olarak,yönetim kültüründe yeniden yapılanma çabası içinde olan“GARANTİ BANKASI”ındaki yapısal ve fonksiyonel sonuçlarını tesbit edip çalış mamıza son verdik...
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Management culture has become one of the most important subjects in the field of organizational development. This culture came out to be in the 1980s due to the books written by Ouchi, Peters, Waterman and others. Up to now interest in the management culture has not been restricted to academics. Practicing managers are also interested in the management culture especially as which relates to performance. In my research we have focused on the neo-classic and contemporary approaches to analyze management culture. Especially newly introduced means such as TQM, OD, QC etc. are used in our thesis in order to make a comprehensive explanation. Finally we have taken one of the banking firms as an example in our search to find out how it makes it's cultural change.