Öğretmenlerin bilgi işleme kapasitelerini geliştirmelerinde mesleki öğrenme topluluklarının rolü
The role of professional learning communities in building the information processing capacity of teachers
  1. Tez No: 947716
  2. Yazar: AYŞEGÜL ACIMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESEN ALTUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Gelişen teknolojiyle bireylerin, özellikle de öğretmenlerin, yeniliklere uyum sağlaması ve bilgilerini sürekli geliştirmesi zorunlu hale gelmiştir. Eğitim sistemlerinden beklentilerin değişmesiyle öğretmenlerin pedagojik yeterliliklerini artırmaları ve liderlik rollerini güçlendirmeleri gerekmektedir. Bu bağlamda, öğretmenlerin mesleki gelişim süreçlerinde bazı güçlükler yaşadığı, özellikle bilgi işleme kapasitelerinin geliştirilmesine yönelik destekleyici uygulamalara ihtiyaç duyulduğu gözlemlenmiştir. Bu durum, çalışmanın gerekliliğini ortaya koymuş ve araştırmanın planlanmasına zemin hazırlamıştır. Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin bilgi işleme kapasitelerini geliştirmelerinde mesleki öğrenme topluluklarının rolünün araştırılması ve öğretmenlerin karşılaştıkları sorunların çözümüne yönelik fayda sağlayıcı öneriler sunmaktır. Araştırmanın deseni eylem araştırması olarak planlanmıştır. Araştırmacının çalışma grubu 16 meslek ve 37 kültür öğretmeni arasından gönüllülük esas alınarak seçilen 8 öğretmendir. Veri toplama olarak araştırmacı tarafından geliştirilen gözlem formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Mesleki öğrenme topluluklarını oluşturan öğretmenler arasında yapılan ders gözlem formları ve ders gözlemleri tamamlandıktan sonra yapılan görüşme formlarından elde edilen veriler içerik analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma bulguları öğretmenlerin farklı kaynaklardan bilgi toplama, bilgiyi seçme ve düzenleme konularında gelişim gösterdiği ve mesleki bilgiye erişimlerini artırdıkları görülmüştür. Araştırmanın ikinci alt problemi doğrultusunda zaman yetersizliği, planlama eksiklikleri ve iş yükü, motivasyon eksikliği gibi etkenlerin bilgi işleme süreçlerini olumsuz etkilediği görülmüştür. Öğretmenlerin birbirlerinden destek görmeleri, mesleki dayanışma ve motivasyon açısından süreci olumlu etkilediği bulunmuştur. Araştırmanın sınıf içi gözlem bulguları, derse giriş etkinliklerinden sınıf yönetimine kadar birçok boyutta öğretmenlerin uygulamalarında gözlemlenen olumlu gelişmeleri ortaya koymuştur. Araştırmanın altıncı alt problemi doğrultusunda bilgi işleme sürecinde gözlemlenen sonuçlar, öğretmenlerin bilgiyi tanılama ve bilgiyi yansıtma alanlarında ilerleme kaydettiklerini göstermektedir. Öğretmenlerin sınıf yönetimi analiz etme, öğrenci ihtiyaçlarını fark etme ve bilgiyi yeniden yapılandırma gibi davranışlar geliştirdikleri tespit edilmiştir. Okul temelli mesleki gelişim programlarının güçlendirilmesi, bireysel ve sosyo-duygusal desteklerin artırılması ile sınıf içi uygulamalarda eğitim teknolojilerinin etkin kullanımı önerilmektedir. Politika yapıcılara ise, bu süreçlerin kurumsal düzeyde sürdürülebilirliğini sağlayacak stratejiler geliştirmeleri ve okul kültürünü destekleyici düzenlemeler yapmaları tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
With advancing technology, it has become imperative for individuals, especially teachers, to adapt to innovations and continuously improve their knowledge. With changing expectations from education systems, teachers need to increase their pedagogical competencies and strengthen their leadership roles. However, due to teachers' problems such as low academic performance and limited information processing capacity, this study was planned. The purpose of this research is to investigate the role of professional learning communities in developing teachers' information processing capacities and to provide useful suggestions for solving the problems faced by teachers in addressing these problems. The research design was planned as action research. The study group of the researcher is 8 teachers selected on the basis of volunteerism among 16 vocational and 37 cultural teachers. An observation form developed by the researcher and a semi-structured interview form were used as data collection tools. The data obtained from the lesson observation forms conducted among the teachers forming the professional learning communities and the interview forms conducted after the lesson observations were completed were analyzed by content analysis. In line with the findings of the study, it was observed that teachers improved in collecting information from different sources, selecting and organizing information, and increasing their access to professional knowledge. In line with the second sub-problem of the study, it was observed that factors such as lack of time, lack of planning, workload and lack of motivation negatively affected the information processing processes. It was found that teachers' support from each other positively affected the process in terms of professional solidarity and motivation. The classroom observation findings of the study revealed positive developments observed in teachers' practices in many dimensions ranging from introductory activities to classroom management. In line with the sixth sub-problem of the study, the results observed in the information processing process show that teachers made progress in the areas of identifying and reflecting on information. Teachers were found to develop behaviors such as analyzing classroom management, recognizing student needs and restructuring knowledge. Practitioners are advised to strengthen school-based professional development programs, increase individual and socio-emotional support, and use educational technologies effectively in classroom practices. Policy makers are advised to develop strategies to ensure the sustainability of these processes at the institutional level and to make arrangements to support school culture.