Teknolojik değişim yoğunluğunun yönetici tipolojisine etkileri
  1. Tez No: 42589
  2. Yazar: MUSTAFA KEMAL DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Değişim, günümüz işletmelerinin ayrılmaz bir olgusu haline gelmiştir. Bu açıdan, yöneticilerin değişimci özelliklere sahip olması ve değişimin yarattığı gündemi izleyebilmeleri ve hatta etkin işgören politikalarıyla da gündemi tespit etmeleri gereklidir. Değişimin yoğunluğundan, bireyden topluma kadar tüm örgütler etkilendiği gibi, yöneticiler de bundan etkilenmekte ve bir takım değişimleri kendi kişiliklerinde gerçekleştirdikleri gözlemlenmektedir. Teknolojik değişimin kronolojisi gözönünde bulundurulduğunda, sanayi devriminde önceki dönemlere göre büyük değişimler yaşanırken, günümüze yaklaştığımızda daha yoğun bir şekilde arttığı ve bilinçli olarak çeşitli yöntemlerle gerçekleştirildiği; örgüt tasarımında da öncelikli olarak ayrı birimlerde ele alındığı görülmektedir. Genel düzeyde ise akademisyen, yönetici ve yazarların bu konu üzerinde eğilimlerinin olduğu ve örgüt birimlerinde işgörenlerle uyumun gerçekleşebilmesi için, beraberinde yönetim anlayışında da bazı değişikliklerin gerektiği saptanmış, gelişmiş ülkelerde bunun işgörenlere demokratik ve katılmalı yönetim şeklinde yaklaşılması konusunu ortaya çıkarmıştır. Ancak kendi teknolojisini henüz üretemeyen ülkelerdeki yöneticilerin kuralcı davrandıkları, yani otoriter yönetim anlayışını benimsedikleri varılan sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The improvement has become the most important factor of day's companies. Therefore, managers have io have competence of change and follow the agenda ? that improvement creates and even confirm the agenda day means of effective working policies. Regarding the chronology of technological improvement, it seems that we've already had bigger improvements on ike industrial revelation than the earlier period?' but, nowadays, it's getting the highest increasing level with different method? logically and the idea of organization, it shold be planned, firstly, as in different groups. Due to much improvements, it has been observed thai not only the whole organizations, from the indtvUiual to the groups, but also the managers have been affected and they've already managed some changes in their own persottalities. In general-, it has been declmted that academics, managers and writers think about the need of some changes at management to perform suitable relations tanongest the workers at organizational sections and in developed countries, it occur es as the democratic and participation managenteni with the workers. But k is clear that the managers whose country hasn't created its own technology yet, have been ruling, m other words, they're interested in the authoritarian administration,